Archiwum

Wycieczka do Torunia i zwiedzanie wystawy „Reformacja w Toruniu. Wpływ kultury ewangelickiej na rozwój miasta”

Część grupy przed bramą Muzeum

W sobotę 2 września 2017 r. grupa 15 członków gdańskiego oddziału PTEw udała się kilkoma własnymi samochodami do Torunia. Około godz. 10 zajechaliśmy na parking przy kościele św. Szczepana Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy Wałach Sikorskiego. W kościele przywitał nas ks. Michał Walukiewicz, proboszcz parafii. Po modlitwie ks. Walukiewicz przedstawił historię kościoła zbudowanego w latach 1902-1904 przez nielicznych, ale dość zamożnych parafian. Obecnie w kościele prowadzony jest gruntowny remont, który spowodowany jest nie tylko upływem czasu, ale też tym, że kościół został zbudowany w miejscu… świeżo wówczas zasypanej fosy miejskiej.

Prezentacja 'Sądu ostatecznego' A. Moellera

Ogólny widok wystawy
 

Na wystawie „Reformacja w Toruniu. Wpływ kultury ewangelickiej na rozwój miasta”, dzięki bardzo ciekawej jej prezentacji przez panią kurator, zapoznaliśmy się z niezwykłe bogatym i ciekawym dziedzictwem kulturowym, duchowym i materialnym toruńskich ewangelików. Największym walorem wystawy były oryginały m.in. Pisma Świętego z lat 20. i 30. XVI w. Ciekawostkę stanowiły księgi metrykalne chrztów i pogrzebów z przełomu XIX/XX w. Wystawa ta opisana została szczegółowo przez ks. Michała Walukiewicza w „Zwiastunie Ewangelickim” z 13 sierpnia 2017 r. w artykule „Na ustach Europy”.

'Nabożeństwo luterańskie i pascha żydowska' - tempera D. Heldssmana

O godz. 13 w kaplicy przy ul. Strumykowej spożyliśmy wspólnie z toruńskimi parafianami smaczny obiad, po czym udaliśmy się na zwiedzanie historycznego Torunia pod opieką przewodniczki.

Poczęstunek w toruńskiej parafii

Po powrocie do kaplicy ugoszczono nas kawą, herbatą i słodyczami. Była to świetna okazja aby odnowić kontakty z przyjaciółmi z Torunia, a także nawiązać nowe, wymienić doświadczenia i pomysły. Szczególne podziękowania złożyliśmy pani Astrid Gotowt, która była organizatorem wizyty ze strony toruńskiej.



Tekst i zdjęcia: Bolesław Borzycki

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>