Archiwum

Czerwiec 2017 w Oddziale PTEw w Ustroniu

W Bładnicach

Tradycyjne smażenie jajecznicy

Tegoroczne smażenie jajecznicy odbyło się w poniedziałek 5 czerwca w parafii w Bładnicach. Smażenie jajecznicy w poniedziałek po świętach Zesłania Ducha Świętego to stary cieszyński zwyczaj. Tak o nim pisze prof. Daniel Kadłubiec: „Charakterystyczną potrawą przyrządzaną z okazji Zielonych Świąt była wajeczyna lub wajecznica czyli jajecznica. Smażono ją gdzieś w wolnej przyrodzie, najczęściej pod lasem lub nad rzeką, czy koło potoka. Na smażenie jajecznicy wyruszali zazwyczaj wszyscy domowi; nierzadko spotykało się kilka sąsiadujących ze sobą rodzin. Jajecznicę przyrządzaną na wędzonej słoninie z dodatkiem szczypiorku podawały gospodynie na dużych kromkach razowego chleba.

Zanim rozpoczęliśmy smażenie uczestniczyliśmy w nabożeństwie. Przyrządzona jajecznica jak i przywiezione kołacze wszystkim bardzo smakowały. Dopisała pogoda i siedząc przy stołach było wiele okazji do rozmów.

Drugi od lewej: dr Piotr Małysz

Spotkanie z dr. Piotrem Małyszem

12 czerwca 2017 r. odbyło się ponadprogramowe spotkanie z dr. Piotrem Małyszem ze Stanów Zjednoczonych. Prelegent opisał swoją drogę z Polski do USA, swoje studia teologiczne oraz pracę jako wykładowca uniwersytecki i pastor. W ramach bogato ilustrowanej zdjęciami osobistej historii, Piotr Małysz poruszył takie tematy jak charakter amerykańskiego luteranizmu, zróżnicowanie kulturowe Ameryki, pracę w Pasie Biblijnym z jego konserwatywnym chrześcijaństwem z jednej strony i wciąż istniejącymi podziałami rasowymi z drugiej.

Piotr Małysz wywodzi się z Ustronia. Najpierw studiował anglistykę na Uniwersytecie Poznańskim. Jeszcze przed oficjalnym ukończeniem studiów wyjechał kontynuować naukę za granicą, początkowo w Cambridge w Anglii, a po roku do Concordia Theological Seminary w Fort Wayne w stanie Indiana. W ramach studiów odbył praktyki na Long Island pod Nowym Jorkiem. Na okres jego praktyk przypadły zamachy 11 września 2001 r., które nie pozostały bez znaczącego wpływu na życie parafii. Po uzyskaniu stopnia magistra teologii Piotr Małysz został przyjęty na studia doktoranckie na Uniwersytecie Harvarda. W ramach studiów uczył także języka polskiego i pracował w parafiach w stanie Massachusetts. Po ukończeniu studiów doktoranckich Piotr Małysz wykładał przez rok w Valparaiso University, luterańskim uniwersytecie w stanie Indiana.

Od sześciu lat dr Piotr Małysz pracuje na Uniwersytecie Samford w Birmingham w Alabamie. Wykłada historię chrześcijaństwa i filozofię w Beeson Divinity School (Wydział Teologii). Oprócz tego pracuje w St. Paul Lutheran Church, czarnoskórej parafii luterańskiej w Birmingham. Nabożeństwa w tej parafii łączą tradycyjną liturgię i pieśni z muzyką czarnoskórych amerykańskiego Południa.

Drugi od prawej: Marcin Gabryś

Ks. Jerzy Trzanowski – słowiański Luter

Postać ks. Jerzego Trzanowskiego i jego dokonania 22 czerwca przedstawił bardzo szczegółowo Marcin Gabryś – kustosz Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie. Informacja była ilustrowana pokazem multimedialnym.

Ks. Jerzy Trzanowski (czes. Jiři Třanovský, słow. Juraj Tranovský) urodził się 27 marca lub 9 kwietnia 1592 r. w Cieszynie. Zmarł 29 maja 1637 r. w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji. Rodzina Trzanowskich pochodziła z Trzanowic na Zaolziu. W Trzanowcach wójtem był pradziad Jerzego – Adam. Ojciec Jerzego w 1587 r. przeniósł się do Cieszyna i zamieszkał w kupionym domu na dzisiejszym Starym Targu. W Cieszynie pracował jako konwisarz (rzemieślnik zajmujący się obróbką i wyrobem przedmiotów z cyny). W zawodzie tym doszedł do mistrza cechu. Ożenił się z Jadwigą Zientek ze Śmiłowic, a Jerzy był ich najstarszym dzieckiem.

Naukę rozpoczął w szkołach w Cieszynie. Nauki pobierał również w Gubinie i Kołobrzegu. W latach 1607-1611 studiował na uniwersytecie w Wittenberdze. Po studiach pracował jako nauczyciel w Pradze i Trzeboniu w Czechach i jako ksiądz w Holeszowie i Wałaskim Międzyrzeczu na Morawach. W 1625 r. powrócił do Cieszyna. W 1626 r. podjął pracę jako ksiądz na zamku Suneghów w Bielsku. W 1627 r. musiał jednak opuścić Bielsko ze względu na prześladowania religijne i udał się do posiadłości właścicieli bielskiego zamku na Orawę. Na Orawskim Zamku był kaznodzieją, a od 1631 do 29 maja 1637 r. księdzem w parafii w Liptowskim Mikulaszu.

Najważniejszym dziełem ks. Jerzego Trzanowskiego jest „Cithara sanctorum” wydana w Lewoczy w 1636 r. Jest to kancjonał czeski zawierający ponad 400 pieśni. Ukazało się około 215 jego wydań i był używany jeszcze w XX w. W parafii wiślańskiej zastąpiony został śpiewnikiem polskim ks. Jerzego Heczki dopiero w latach 20-tych XX w. Odegrał on bardzo dużą rolę w krzewieniu idei Reformacji w krajach słowiańskich, w tym w Polsce.

Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>