Archiwum

W Katowicach mówiono o Szlaku kobiet Śląska Cieszyńskiego

Władysława Magiera

Gościem styczniowego spotkania PTEw w Katowicach była Władysława Magiera z Cieszyna, autorka książek propagujących wiedzę na temat kobiet cieszyńskich, ich niezwykłych losów i zasług, ginących nieco w cieniu historii i zapomnienia. Przedstawiając gościa przybyłym słuchaczom prof. Grażyna Szewczyk podkreśliła jej zaangażowanie dla idei lokalnego patriotyzmu, którego wyrazem są liczne publikacje o cieszyńskich tradycjach, a także inne formy prowadzonej aktywności. 17 stycznia w katowickiej parafii Władysława Magiera promowała kolejną, nową pozycję książkową zatytułowaną Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego 2. W okazale wydanym, urozmaiconym zachowanymi fotografiami tomie, autorka i inicjatorka książki zebrała biogramy około 30 pań, których aktywne życie uznane zostało za godne utrwalenia w druku i przekazania zainteresowanym czytelnikom.

Należy podkreślić, że w barwnej opowieści o kobietach cieszyńskich pani Magiera sięgnęła również do reformacyjnych tradycji ziemi cieszyńskiej, rozpoczynając od zaprezentowania sylwetek kobiet, które odegrały dużą rolę w zachowaniu nauk Lutra w tej części Śląska. Słuchacze mieli okazję pokrótce poznać zachowane w archiwalnych zapiskach losy cieszyńskiej księżnej Katarzyny Sydonii, która po śmierci męża – Wacława Adama, zwolennika luteranizmu zaprowadzanego wśród ludu cieszyńskiego, sama zasłużyła się dla ugruntowania nowej wiary, m.in. jako autorka nowego „Porządku kościelnego i szkolnego”, który przejrzyście organizował życie religijne i społeczne w księstwie cieszyńskim. Kolejna księżna – Elżbieta Lukrecja (1599-1653), wnuczka Katarzyny Sydonii, ostatnia z rodu Piastów cieszyńskich również, według przytaczanych przez prelegentkę historycznych faktów i ciekawostek odegrała ważną rolę zarówno dla trwania luterańskich tradycji na podległej jej władzy ziemi cieszyńskiej, jak i dla zachowania niezależności księstwa, wkrótce po jej śmierci poddanego władzy katolickich Habsburgów.

Można zaznaczyć, że wydobycie z mroku niepamięci kobiet cieszyńskiej Reformacji w jubileuszowym roku 500-lecia nabiera symbolicznego znaczenia; przypomnienie kobiet zasłużonych dla trwania ewangelicyzmu ziem cieszyńskich wpisuje się w rocznicową tematykę, publikowane z tej okazji prace, prelekcje, i inne jubileuszowe inicjatywy upamiętniające. Można także dodać, że pani Magiera opowiadając zarówno o swoich bohaterkach, również kobietach z epok późniejszych, jak też przybliżając słuchaczom warsztat powstawania swojej książki, opartej w dużej mierze na wywiadach, rodzinnych wspomnieniach, prasowych relacjach, sugerowała, że realizowane przez nią pisarstwo służy także wydobyciu wizerunków kobiet z historii opisywanej przez długi czas li tylko przez mężczyzn, wizerunków kobiet traktowanych w związku z tym przez zawodowych historyków po macoszemu, przedstawianych głównie ze względu na odgrywane role matek, żon, córek. Tymczasem, jak sugerowała goszcząca autorka, jej kolejne książki o cieszyniankach, mają za zadanie pokazać prawdziwe zasługi, pasje, osiągnięcia kobiet, ich nowoczesność myślenia i samodzielność podejmowanego działania. W prezentowanym czytelnikom tomie znalazły się zatem kobiety zasłużone dla trwania tradycji wyznania, kobiety piszące (m.in. Agnieszka Mrógała, autorka wierszy), kobiety walczące (m.in. Ewa Pilchowa z Wędryni, działaczka konspiracyjna, żona mjr. Adolfa Pilcha z Wisły), kobiety przedsiębiorcze, ale również kobiety „zwyczajne”.

W zakończeniu swojej barwnej opowieści o losach kobiet cieszyńskich Władysława Magiera podkreślała, że panie zapisały się także w czasach wojny i okupacji wieloma bohaterskimi czynami, w czasach międzywojennych zapisały się w dziejach polskiego parlamentaryzmu. Jest to inspiracją do dalszych poszukiwań i przygotowywania kolejnych książek o nich, jak zaznaczyła – prac popularno-naukowych, popartych jednak źródłowymi poszukiwaniami, których celem jest przede wszystkim dotarcie do wszystkich czytelników i zainteresowanych tematem. Zakończeniu spotkania towarzyszyła rozmowa z uczestnikami o losach kobiet przedstawionych w prezentowanym tomie, jak też innych, bliskich i znajomych słuchaczy prelekcji. Chętni zakupili promowaną gościnnie książkę otrzymując wpisy autorki. Tym samym styczniowe spotkanie PTEw dostarczyło zebranym cenną porcję wiedzy, rownież z zakresu reformacyjnych tradycji Śląska Cieszyńskiego, stanowiąc jednocześnie zachętę do lektury książek Władysławy Magiery, o „nowoczesnych” i aktywnych paniach z ziemi cieszyńskiej.

Tekst: Aneta Sokół, zdjęcia: Wisława Bertman

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>