Archiwum

Dzieje ewangelików w Żorach

Jan Delowicz

12 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie członków i sympatyków żorskiego oddziału PTEw. Gościem spotkania był historyk Jan Delowicz, autor wielu książek na temat historii Śląska i naszego miasta. Tym razem tematem prelekcji były „Dzieje ewangelików w Żorach i Warszowicach”.

Na podstawie archiwalnych materiałów historycznych Jan Delowicz przedstawił losy wspólnoty ewangelickiej od czasów Reformacji do pierwszych lat po II wojnie światowej, kiedy to nowa władza Polski Ludowej niesłusznie postrzegała ewangelików jako społeczność niemiecką, w związku z czym tutejsi ewangelicy doznali wielu krzywd i prześladowań. Obszernej wiedzy dotyczącej omawianego tematu, głównie o historii ewangelicyzmu w Żorach, dostarcza tutejsza ewangelicka nekropolia, jej zabytkowe grobowce i płyty nagrobne.

Ciekawą prelekcję wzbogaciła dyskusja i przypomnienia znanych z historii postaci i osobistości zasłużonych dla społeczności ewangelickiej i dla całego miasta.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>