Archiwum

Sierpień w jaworzańskim oddziale PTEw

Ks. Tomasz Bujok
(fot. J. Kliber)

Kolejne wakacyjne spotkanie członków Oddziału w dniu 3 sierpnia 2015 r. miało charakter relacji podróżniczej. Tym razem ze wspomnieniami z pobytu na Malcie przybył do nas ks. Tomasz Bujok z Pruchnej w parafii drogomyskiej. Swoje wspomnienia zilustrował wieloma slajdami zrobionymi w czasie dwukrotnych pobytów na Malcie. Dzięki temu przy pomocy słowa i obrazu mogliśmy się przenieść na tę urokliwą wyspę.

(fot. J. Kliber)

Malta położona jest w południowej części Europy, na Morzu Śródziemnym. Jest to archipelag wysp, jednak ludność głównie zamieszkuje wyspę Valletta, która jest także stolicą kraju. Osadnictwo na wyspie miało swój początek ok. 5.200 roku p.n.e., kiedy trafili tam Sycylijczycy. Ok. 3.000 roku p.n.e. powstały tam pierwsze megalityczne świątynie, które są najstarszymi budowlami w Europie.

Malta przez wieki znajdowała się pod różnym panowaniem: przed naszą erą należała do Fenicjan, potem do Kartagińczyków, a następnie do Rzymian. W czasach naszej ery należała do Cesarstwa Wschodniego ze stolicą w Konstantynopolu, następnie została zdobyta przez Arabów, potem należała do Normanów i Królestwa Sycylii. W 1530 roku cesarz Karol V Habsburg przekazał wyspę zakonowi joannitów, a w 1798 r. wraz z armią opanował ją Napoleon Bonaparte, jednak po kilku miesiącach na skutek powstania mieszkańców był zmuszony ją opuścić. Od 1800 do 1964 r. Malta była pod protekcją Wielkiej Brytanii, następnie została członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Pełną niepodległość uzyskała 13 grudnia 1974 roku, kiedy to proklamowano Republikę Malty.

Grota, w której więziono ap. Pawła
(fot. ks. T. Bujok)

Malta, na co prelegent zwrócił uwagę, wiążę się z apostołem Pawłem, który podczas pobytu na tej wyspie po rozbiciu statku z więźniami w 60 roku n.e., będąc najpierw jednym z nich, później nauczał i nawracał na chrześcijaństwo miejscową ludność. Dzięki jego trzymiesięcznemu pobytowi państwo to stało się chrześcijańskie! O tym wszystkim możemy szczegółowo przeczytać w Dziejach Apostolskich w rozdziałach 27 i 28. Do dzisiaj można oglądać miejsce rozbicia statku z ap. Pawłem płynąc statkiem wokół wyspy św. Pawła. Także w jednym z miejsc, na których zbudowano kościoły, w miejscowości Rabat znajduje się grota, w której uwięziono ap. Pawła.

(fot. ks. T. Bujok)

W sierpniu, poza comiesięcznym spotkaniem, członkowie Oddziału uczestniczyli 15 sierpnia w nabożeństwie na Polanie oraz 16 sierpnia w pamiątce poświęcenia kościoła w Jaworzu, w ten sposób zaznaczając swą obecność w parafii.

Tekst: Jan Kliber

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>