Archiwum

Prelekcja o Kościele Chrystusowym w RP

Dr Mirosława Weremiejewicz
(fot. A. Karska)

Jednym z kierunków działalności Oddziału Warszawskiego PTEw jest przybliżanie członkom i sympatykom życia i działalności Kościołów działających na terenie naszego kraju. W ramach tego cyklu prelekcji 16 marca br. gościliśmy dr Mirosławę Weremiejewicz, która zapoznała uczestników spotkania z historią, doktryną i współczesną działalnością Kościoła Chrystusowego w RP. Chodzi tu o grupę wyznaniową zaliczaną – wraz z baptystami, ewangelicznymi chrześcijanami, zielonoświątkowcami i in. – do rodziny tzw. Kościołów ewangelikalnych, charakteryzujących się przywiązywaniem znaczenia do osobistego nawrócenia, z czym  wiąże się chrzest w wieku świadomym na wyznanie wiary.

Kościół Chrystusowy pojawił się na ziemiach polskich niedługo po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., pierwszym misjonarzem był Konstanty Jaroszewicz, który związał się z tym Kościołem jako emigrant w Stanach Zjednoczonych. W okresie międzywojennym Kościół ten rozwijał się bardzo dynamicznie zwłaszcza na wschodnich terenach  Rzeczypospolitej, pozyskując jako członków przedstawicieli różnych narodowości: Białorusinów, Ukraińców i Polaków. Utrata tych terenów po 1945 r. sprawiła, że ok. 90 % wszystkich wyznawców pozostało na terenie ZSRR. Zaszła więc potrzeba tworzenia nowych struktur, zwłaszcza na Ziemiach Zachodnich i Północnych, gdzie osiedlało się wielu reemigrantów związanych z Kościołem Chrystusowym. W skali światowej stosunek Kościołów Chrystusowych do dążeń ekumenicznych jest bardzo zróżnicowany: niektóre z nich należą do Światowej Rady Kościołów i innych organizacji ekumenicznych, inne z kolei dystansują się od ekumenizmu. Kościół w Polsce nie należy do Polskiej Rady Ekumenicznej, jest natomiast członkiem Aliansu Ewangelicznego, zrzeszającego Kościoły o podobnej duchowości.

Warto dodać, że dr Mirosława Weremiejewicz doktoryzowała się kilka lat temu w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej na podstawie rozprawy pt. „Kościół Chrystusowy w Polsce w latach 1921–2006”. W ubiegłym roku rozprawa ta ukazała się w formie książkowej.

Dnia 20 kwietnia gościć będziemy prof. dr. hab. Tadeusza J. Zielińskiego, który będzie mówił na temat: „Kościół Chrześcijan Baptystów: historia – doktryna – teraźniejszość”.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>