Archiwum

Promocja książki W. Magiery Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego odbyła się w Katowicach

Z prawej Władysława Magiera

28 października w katowickiej parafii ewangelickiej odbyło kolejne spotkanie Oddziału PTEw. Gościem jesiennego spotkania była Władysława Magiera z Cieszyna, autorka cyklu publikacji o cieszyńskich kobietach oraz jedna z inicjatorek powstania w Cieszynie Uliczki Cieszyńskich Kobiet. Okazją do przyjazdu do Katowic było wydanie tomu pt. Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego (2014), w którym znalazły się historie kobiet uwzględnione w poprzednich 3 publikacjach W. Magiery, wzbogacone nowymi biogramami zasługujących na szczególną uwagę pań.

W zastępstwie prezes katowickiego Oddziału PTEw, prof. Grażyny Szewczyk, spotkanie tym razem poprowadził ks. bp Marian Niemiec, który po modlitwie przekazał głos autorce. Pani Magiera w niezwykle barwnej i interesującej gawędzie przedstawiła słuchaczom niektóre spośród ponad 40 zebranych w książce sylwetek cieszyńskich kobiet, nie tylko reprezentujących luterańskie tradycje Cieszyńskiego. Prelegentka podkreślała, że odtworzone biografie bohaterek świadczą, że cieszyńskie panie zawsze były „o krok do przodu” w stosunku do swoich czasów, ówczesnych poglądów, standardów oraz utrwalonego w ich otoczeniu powszechnego wizerunku kobiety.

Można dodać, że w pięknie wydanym przez „Augustanę” ilustrowanym tomie znalazły się portrety aktywnych, prowadzących wszechstronną działalność, także społeczną i kulturalną, gospodyń domowych (jak np. autorka bardzo popularnej cieszyńskiej książki kucharskiej, Emilia Kołdrowa), obok portretów kobiet parających się piórem (jak np. pisarka z Wisły – Agnieszka Pilchowa czy Maria Geysztowt-Bernatowiczowa – tłumaczka dzieła hr. Waleriana Krasińskiego, wydanego w latach 1903-1904 jako Zarys dziejów powstania i upadku reformacji w Polsce) także działaczki zapisane w polskiej historii politycznej, jak np. Helena Molakowa, która m.in. była kurierem przedwojennego premiera Wincentego Witosa.

Można zaznaczyć, że spotkanie w końcowej części przerodziło się we wspólną, ciekawą rozmowę o bohaterkach cieszyńskich, uzupełnianą przez zebranych dopowiedzeniami na ich temat, w tym m.in. wspomniano Marię Skalicką, związaną z parafią ewangelicką w Katowicach.

Książka Władysławy Magiery wydana została w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską, w związku z tym jest rozpowszechniana bezpłatnie; wszyscy przybyli na spotkanie otrzymali egzemplarze, aby – jak zaznaczył ks. dr Marian Niemiec – następne „historie” kobiet poznać już samodzielnie podczas domowej lektury. Wieczór zakończyła wspólna modlitwa oraz miłe rozmowy z autorką w oczekiwaniu na wpisywane przez nią dedykacje. Uczestnicy zostali również zaproszeni przez gościa do zwiedzenia i poznania Uliczki Cieszyńskich Kobiet w Cieszynie.

Tekst: Aneta Sokół

2 komentarze Promocja książki W. Magiery Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego odbyła się w Katowicach

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>