Archiwum

Ewangelicki etos pracy na przykładzie rodu Buzków: Bielsko, 18 września

Janusz Buzek – radny Sejmiku Śląskiego i członek bielskiego Oddziału PTEw, zapoznał uczestników wrześniowego spotkania z dziejami rodu Buzków. Spotkaliśmy się w 75. rocznicę zgonu profesora Jerzego J. Buzka – metalurga z Węgierskiej Górki, z którym prelegent jest spokrewniony.

Wprowadzając w tematykę spotkania przedstawiona została historia odlewni w Węgierskiej Górce, której wieloletnim dyrektorem był prof. AGH Jerzy J. Buzek w latach od 1913 do 1939, czyli do zgonu. W 1913 r. został mianowany jej kierownikiem i dyrektorem naczelnym. Odlewnia została zmodernizowana i rozbudowana, stając się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Sześć lat później w Węgierskiej Górce odlano największą rurę żeliwną na świecie o długości 5 m i średnicy 1,2 m. Zasługą profesora było też to, że odlewnia w okresie międzywojennym była jedną z najważniejszych na świecie.

Profesor w 1927 r. został wykładowcą odlewnictwa na Akademii Górniczej w Krakowie. W 1929 r. przewodniczył polskiej delegacji na Kongresie Odlewniczym w Londynie. W 1934 r. został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, był też członkiem Akademii Nauk Technicznych. Był pierwszym prezesem Stowarzyszenia Odlewników Polskich. Za swe zasługi w dziedzinie metalurgii otrzymał Krzyż Oficerski Polonia Restituta.

Wykład został wzbogacony prezentacją multimedialną, która obejmowała uroczystość 175-lecia odlewni. Zapoznano nas też z miejscem profesora w drzewie genealogicznym rodu Buzków, jak również z innymi przedstawicielami tej rodziny zasłużonej dla polskiego ewangelicyzmu. Członkowie rodu Buzków wraz z premierem Jerzym Buzkiem uczestniczyli w sierpniu 2013 r. w uroczystościach jubileuszowych w Węgierskiej Górce.

Prelegent podkreślił osobiste, serdeczne zaangażowanie obecnego współwłaściciela spółki Odlewni „Metalpol” – prezesa Marka Podgrodzkiego, który wraz z wójtem gminy Węgierska Górka – Piotrem Tyrlikiem, zorganizował jubileusz 175-lecia zakładu. W ramach obchodów jubileuszowych odsłonięto pomnik profesora Jerzego J. Buzka w Węgierskiej Górce na skwerze jego imienia.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>