Archiwum

Spotkanie bielskiego Oddziału PTEw – 20 lutego 2014 r.

plakat

Oddział PTEw w Bielsku zaprasza na spotkanie związane z ogłoszonym na podstawie uchwały Sejmu „Rokiem Oskara Kolberga”, poświęcone polskiemu etnografowi – pionierowi polskiej folklorystyki oraz kompozytorowi.

Temat przedstawi Sylwia Grudzień – etnolog, adiunkt Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Spotkanie odbędzie się w sali „Augustany” w Bielsku-Białej przy pl. ks. M. Lutra, w dniu 20 lutego 2014 r. o godz. 17. Szczegóły organizacyjne spotkania na załączonym plakacie. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w tym interesującym spotkaniu.

Oskar Kolberg

Henryk Oskar Kolberg (1814-1890)

Główną dziedziną jego działalności była etnografia. Jako pierwszy w historii polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce oraz „Obrazy Etnograficzne”. W latach 1857–1890 wydał 33 tomy Ludu…. Niedługo po śmierci wydano jeszcze 3 tomy z jego spuścizny.

Publikacja ta spowodowała przyznanie Kolbergowi członkostwa Krakowskiego Towarzystwa Naukowego. Trudności finansowe zahamowały jednak wydawanie dalszych tomów Ludu. Po wielu staraniach, w roku 1870 Krakowskie Towarzystwo Naukowe postanowiło częściowo subsydiować badania uczonego, co spowodowało, że Kolberg opuścił Warszawę i przeniósł się w okolice Krakowa, najpierw do Mogilan, a następnie do Modlnicy. W tamtejszych dworach pracował nad kolejnymi częściami swojego dzieła. Działał też w komisji archeologicznej i antropologicznej Akademii Umiejętności. Wyrazem uznania dla jego dorobku naukowego było przyznanie mu członkostwa Towarzystwa Etnograficznego w Moskwie i Towarzystwa Geograficznego w Petersburgu.

Później przeniósł się na stałe do Krakowa. Mieszkał najpierw przy ul. Pędzichów nr 3, a później przy ul. Długiej nr 3. Wyjeżdżał jednak co roku na badania w teren, a także na sympozja i odczyty, m.in. do Paryża w 1878 r. w W 1880 roku był współorganizatorem wielkiej wystawy etnograficznej w Kołomyi, która rozsławiła Karpaty Wschodnie w Europie. Udział w niej wziął sam cesarz Franciszek Józef.

Oskar Kolberg pochowany został na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>