Archiwum

O X Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów

Logo X Zgromadzenia Ogólnego ŚRK

Ks. radca Piotr Gaś podczas spotkania PTEw w Warszawie

Ks. Piotr Gaś o X Zgromadzeniu Ogólnym ŚRK

Na listopadowym spotkaniu warszawskiego oddziału PTEw ks. radca Piotr Gaś podzielił się swoimi wrażeniami z X Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, które odbyło się w okresie 30 X – 8 XI 2013 r. w Busan w Republice Korei. Ks. Piotr Gaś był jedynym delegatem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, poza nim z naszego kraju było jeszcze troje delegatów z Kościoła prawosławnego.

W pierwszej części swojego wystąpienia prelegent przypomniał historię dotychczasowych zgromadzeń ogólnych ŚRK, liczbę Kościołów członkowskich, poruszaną tematykę. Zgromadzenie Ogólne, jako najwyższy organ władzy ŚRK, odbywa się na ogół co 7 lat, za każdym razem w innym regionie świata i jest zawsze wielkim świętem ekumenicznym.

Prelegent przybliżył miejsce, w którym odbywało się X Zgromadzenie, specyfikę regionu, atmosferę koreańskiego miasta. Po czym omówił przebieg obrad, podejmowane tematy, „plan” poszczególnych dni. Podzielił się z zebranymi swoimi wrażeniami ze spotkań z przedstawicielami Kościołów z różnych stron świata, ustosunkował się także do niektórych wystąpień. Całe spotkanie było ilustrowane bogato slajdami. Zebrani mogli także obejrzeć liczne publikacje i pamiątki, które towarzyszyły delegatom w czasie zgromadzenia.

Następne spotkanie warszawskiego oddziału zaplanowano na dzień 16 grudnia 2013, podczas którego odbędzie się promocja książki „Kościoły luterańskie na ziemiach polskich XVI-XX w.” Gościem spotkania będzie pan prof. Jarosław Kłaczkow, pod którego redakcją ta książka powstała. Zapraszamy!!!

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>