Archiwum

Oddział w Jaworzu w pierwszym kwartale 2013 r.

Nowy, 2013 rok, jaworzański Oddział PTEw rozpoczął 7 stycznia br. Zebraniem Sprawozdawczo–Wyborczym, na którym wybrano nowy Zarząd Oddziału PTEw w Jaworzu. Nowy zarząd ukonstytuował się następując: Jan Kliber – prezes, Tomasz Wróbel – wiceprezes, Danuta Kubala – sekretarz, Józef Król – skarbnik, oraz Jerzy Chałupski i Leopold Kłoda – członkowie Zarządu.

Prelekcja Jacka Bartnika (fot. T. Wróbel)

Prelekcja Jacka Bartnika (fot. T. Wróbel)

Styczeń

23 stycznia 2013 r., na drugim zebraniu członków i sympatyków Oddziału, odbyła się prelekcja na temat: Ewangelicki etos pracy na przykładzie Rodziny Wedlów z Warszawy, którą wygłosił mgr Jacek Bartnik.

Kiedy w 1851 roku Karol Wedel rozpoczynał działalność w branży cukierniczej na ulicy Miodowej w Warszawie, nikt nie przypuszczał, że jego syn Emil, a następnie wnuk Jan doprowadzą do wspaniałego rozwoju tej rodzinnej firmy. Stała się ona już w okresie międzywojennym potentatem na rynku słodyczy w naszym kraju. We wrześniu 1939 roku fabryka oferowała bardzo duży asortyment wyrobów produkowanych zarówno na kraj jak i na eksport. Była to wówczas jedna z największych oraz najnowocześniejszych fabryk warszawskich, która w swej nowej siedzibie na ulicy Zamoyskiego zatrudniała ogółem 1350 pracowników.

Poza świetnymi wyrobami firma charakteryzowała się również wysoką troską o pracowników. W firmie Wedel pracownik mimo ówczesnych praktyk, jakie miały miejsce w wielu innych zakładach pracy, był traktowany z godnością oraz szacunkiem przez właściciela. Na szczególne słowa uznania pod tym względem zasługuje postawa ostatniego właściciela firmy z rodziny Wedlów Jana, który stanowi przykład godny naśladowania. Na wizerunek Firmy składały się takie czynniki jak: niespotykana gdzie indziej opieka socjalna, własna służba medyczna, dom mieszkalny wybudowany dla pracowników, żłobek, przedszkole, klub sportowy. Jan Wedel udzielał też wieloletnim pracownikom pożyczek na budowę domu, które następnie po części były umarzane.

W czasie drugiej wojny światowej w fabryce odbywał się wypiek pieczywa dla głodujących mieszkańców Warszawy, prowadzona była także hodowla świń na potrzeby stołówki pracowniczej oraz odbywało się tajne nauczanie dzieci pracowników, za co groziły drastyczne kary. Po II wojnie zakłady zostały znacjonalizowane przez władze komunistyczne, a ostatni właściciel wraz z żoną żyli skromnie, będąc nadal członkami parafii ewangelickiej św. Trójcy w Warszawie. Wdowa po Janie Wedlu z pieniędzy za przysądzone jej odszkodowania po utracie firmy, ufundowała witraże okienne w odbudowanym po pożodze wojennej kościele św. Trójcy. Małżeństwo Wedlów zostało pochowane na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Postawa Jana Wedla jako człowieka wiernego zasadom etycznym nic nie straciła na swej aktualności i nadal jest godna naśladowania.

Luty

11 lutego 2013 r. z okazji 150 lat istnienia „Zwiastuna Ewangelickiego”, prelekcję wygłosił dyrektor Wydawnictwa Augustana, ks. red. Jerzy Below. „Zwiastun Ewangelicki” to organ prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Czasopismo kontynuuje tradycje „Zwiastuna Ewangelicznego”, ukazującego się od 15 stycznia 1863 roku, założonego przez ks. Leopolda Otto, oraz wydawanych po 1945 roku „Strażnicy Ewangelicznej” i „Zwiastuna”. Obecnie „Zwiastun Ewangelicki” – najstarsze wśród ukazujących się dziś czasopism – ma ogólnopolski zasięg i jest dwutygodnikiem. W każdym numerze zawiera dodatek dla najmłodszych – „Przyjaciel Dzieci”.

Od roku 2003 przyznawana jest corocznie przez „Zwiastuna Ewangelickiego” nagroda im. Leopolda Otto, jako hołd złożony założycielowi tego pisma. W 2013 roku decyzją kapituły zostali uhonorowani:
– prof. Jerzy Buzek za dawanie świadectwa ewangelickiego etosu pracy i służby dla dobra wspólnego a także w promowaniu obecności Kościoła ewangelickiego w Polsce,
– Jerzy Pilch za wprowadzenie na stałe do publicystyki i literatury polskiej ewangelickich wątków i tematów, dzięki czemu tysiące czytelników dowiedziały się i mogły zrozumieć, kim są ewangelicy żyjący w Polsce.

Andrzej Kowalczyk o Soborze Trydenckim

Andrzej Kowalczyk o Soborze Trydenckim


Marzec

4 marca 2013 r. miało miejsce pierwsze marcowe spotkanie, na którym prelekcję na temat Postanowienia i skutki Soboru Trydenckiego wygłosił mgr Andrzej Kowalczyk. Sobór Trydencki to sobór powszechny Kościoła rzymskokatolickiego, który miał miejsce w latach 1545-1563 i odbył się w mieście Trydent (Północne Włochy). Po wystąpieniu Marcina Lutra w Niemczech domagano się zwołania soboru powszechnego w celu przeprowadzenia reform w Kościele. Sobór Trydencki był więc odpowiedzią na narastającą potrzebę reform w Kościele rzymskokatolickim. Jest uznawany za początek okresu kontrreformacji.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>