Archiwum

W Katowicach mówiono o drewnianych kościołach z listy UNESCO

Jolanta Mackiewicz

Powakacyjne spotkanie katowickiego Oddziału PTEw odbyło się 15 września 2015 r. Gościem była tym razem Jolanta Mackiewicz – muzealnik, wykładowca akademicki, a także pasjonatka turystyki kulturowej. Prelegentkę przedstawiła uczestnikom spotkania Gabriela Jonszta zaznaczając, że Jolanta Mackiewicz zajmuje się tematyką dziedzictwa narodowego, w tym architektonicznego, czego efektem jest m.in. autorki cykl „Podróże ze sztuką”, prezentowany słuchaczom w Muzeum Miasta Katowice czy Miejskim Domu Kultury „Koszutka”.

Prelekcja w sali parafialnej dotyczyła zabytkowych kościołów drewnianych, zachowanych w południowych regionach Polski, w tym m.in. dolnośląskich świątyń ewangelickich („Polskie kościoły i cerkwie drewniane na liście UNESCO”). Słowny przekaz wzbogaciły fotografie zabytkowych obiektów ukazane w multimedialnej prezentacji. Mówczyni przedstawiła słuchaczom genezę i znaczenie listy zabytków UNESCO, uwzględniającej w swym wykazie najcenniejsze obiekty ważne dla światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Podkreśliła, że pomiędzy kilkuset obiektami z tej listy są także unikatowe przykłady polskiej architektury drewnianej – kościoły różnych wyznań.

Zebrani mieli okazję poznać kościoły drewniane wyznania rzymskokatolickiego usytuowane w południowej Małopolsce i na Podkarpaciu (m.in. w Bliznem, Dębnie, Sękowej), także prawosławne cerkwie w Bieszczadach (Smolnik, Chotyniec, Pużańsk), jak też kościoły ewangelickie w Jaworze i Świdnicy (tzw. Kościoły Pokoju). Pani Mackiewicz w swojej barwnej opowieści o zabytkowych obiektach poza historycznym usytuowaniem ich w czasie (niektóre datowane są na XIV-XV wiek), omawiała także ich architektoniczne bogactwo, ornamentykę zdobniczą (m.in. ikonostas zachowany w cerkwiach), zasady konstrukcji typowe dla budownictwa drewnianego czy kondygnacyjny układ empor zastosowany w świątyniach luterańskich, zapewniający w Jaworze czy Świdnicy miejsca siedzące kilku tysiącom wiernych uczestniczących w nabożeństwach.

W podziękowaniu za interesującą i bardzo ciekawie zaprezentowaną prelekcję w zakończeniu spotkania słuchacze kierowali do gościa wiele pytań dotyczących zarówno przedstawionych na fotografiach zabytkowych świątyń, jak też dzielili się własnymi uwagami z zakresu znajomości zabytkowej architektury, w tym sakralnej. Szczególnie uwaga uczestników skierowana była ku omówionym Kościołom Pokoju wzniesionym w XVII wieku przez śląskich luteran zgodnie z habsburskim pozwoleniem – poza miastem i w ciągu jednego roku. Wrześniowe spotkanie z panią Mackiewicz zapewne stało się dla uczestników zachętą do własnych wycieczek krajoznawczych, w tym do odwiedzenia zaprezentowanych miejscowości z bogactwem architektonicznych obiektów sakralnych.

Tekst i zdjęcia: Aneta Sokół

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>