W tym roku w dniu 6 lipca minie 600. rocznica tragicznej śmierci przez spalenie na stosie czeskiego teologa Jana Husa (1370-1415). Taki wyrok wydał sobór w Konstancji, który zarzucił teologowi głoszenie heretyckich tez w zakresie nauki o Kościele. Do myśli Husa w swoich wystąpieniach wielokrotnie nawiązywał Marcin Luter, uważając go za swojego prekursora.
Życie i dzieło teologa czeskiego było przedmiotem refleksji podczas spotkania zorganizowanego 18 maja przez oddział warszawski Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Prelegentem był ks. Tomasz Pieczko, duchowny Kościoła ewangelicko-reformowanego, proboszcz parafii w Zelowie koło Piotrkowa Trybunalskiego, którą na początku XIX wieku założyli przybysze z Czech, tzw. bracia czescy, uważający się za duchowych spadkobierców Jana Husa.
Spotkanie zgromadziło ok. 40 członków i sympatyków PTEw.
Następne, ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie oddziału warszawskiego odbędzie się 15 czerwca 2015 r. Prelegentką będzie mgr Alicja Sadomska, która będzie mówiła na temat: „Oni budowali miasto. Warszawscy architekci i budowniczowie – ewangelicy od XVIII do XX wieku”.
Odpowiedz