Archiwum

W Bielsku przypomniano Alberta Schweitzera

Kwietniowe spotkanie bielskiego Oddziału PTEw odbyło się w czwartek 16 kwietnia. Gościem spotkania jako prelegent był ks. dr Piotr Szarek ze starobielskiej parafii, który przedstawił nam temat poświęcony Albertowi Schweitzerowi z okazji 140. rocznicy urodzin i 50. rocznicy zgonu.

Temat ujęty pt. „Albert Schweitzer a współczesne dylematy etyki” został omówiony bardzo szczegółowo, urozmaicony wizualizacją ujmującą wydarzenia z okresu młodości. Wykład przypomniał nam ogólnie znaną osobę, ale równocześnie zapoznał nas z ogromem szczegółów rozwoju jego życia od najmłodszych lat. Jako dziecko rodziny pastorskiej wyrastał w atmosferze pogłębionej religijności, pielęgnowania muzyki. Jako osoba bardzo utalentowana, solidna, humanitarna, rozwijał się ucząc się oraz pracując cały czas w różnych dziedzinach – teologii, filozofii, muzyce, medycynie, nauczaniu, tworzeniu dzieł książkowych.

Albert Schweitzer urodził się 14 stycznia 1875 r. w Kayserbergu w Górnej Alzacji, zmarł 4 września 1965 r. w Lambarene w Gabonie. Studiował na Uniwersytetach w Strasburgu i Sorbonie, a po uzyskaniu doktoratu z filozofii oraz habilitacji z teologii rozpoczął studia medyczne. Po ukończeniu medycyny wyrzekł się kariery naukowej i koncertowania, by jako lekarz nieść pomoc Afrykańczykom w założonym przez siebie w 1913 roku szpitalu w Lambarene (Gabonie).

Albert Einstein nazywał go geniuszem XX wieku. Schweitzer był teologiem luterańskim, misjonarzem, duszpasterzem, lekarzem – humanistą i społecznikiem, wielkim orędownikiem pokoju, równości ludzi, narodów i religii oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (1953). Albert Schweitzer był także genialnym organistą i muzykologiem, znawcą Jana Sebastiana Bacha. Niezrównany myśliciel, filozof i etyk, prekursor etyki środowiskowej oraz pionier współczesnej ekologii i myślenia opartego na współczesnych zasadach zrównoważonego rozwoju.

W 1915 roku A. Schweitzer stworzył program moralny, który nazwał „etyką czci dla życia”. W niej wielką rolę odgrywa odpowiedzialność człowieka wobec wszelkich przejawów życia oraz odpowiedzialność, która decyduje o jego człowieczeństwie. Jego podstawowym przesłaniem (ideą etyczną) było stwierdzenie: „Jestem życiem, które chce żyć wśród innego życia, które też chce żyć. Muszę więc szanować życie.”

Tekst i zdjęcia: Ligia Jasiok

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>