W październiku bieżącego roku obchodziliśmy uroczyście jubileusz 25-lecia pracy naszego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.
25 października podczas uroczystego nabożeństwa, w czasie którego kazanie wygłosił ks. radca Ryszard Janik, inicjator i współzałożyciel oddziału w 1984 roku, dziękowaliśmy Bogu za opiekę, błogosławieństwo i prowadzenie a następnego dnia, w poniedziałek, na uroczystym spotkaniu członków i zaproszonych gości dziękowaliśmy sobie nawzajem za pomoc i wsparcie udzielane w ciągu tych 25 minionych lat. Relacja ze spotkania zamieszczona jest obok a także znalazła się w listopadowym numerze „Echa Jaworza”, dlatego chcę tylko krótko przypomnieć przebytą drogę. 22 lipca 1983 roku został zniesiony stan wojenny. Powstaje PRON i OPZZ, a także pojawia się zgoda na powstawanie organizacji społecznych i kulturalnych. Polskie Towarzystwo Ewangelickie w Poznaniu, działające nieprzerwanie od 1919 roku, przekształciło się w Zarząd Główny i postanowiło rozszerzyć działalność na cały kraj, tworząc oddziały terenowe.
Patronują temu ówczesne władze kościelne ks. biskup Janusz Narzyński i senior naszej diecezji ks. Jan Szarek, późniejszy biskup Kościoła.
W styczniu 1984 roku z inicjatywy ks. R Janika powołano Komitet Założycielski, który zebrał deklaracje o przystąpieniu do PTEw. wśród członków parafii Jaworze i wystąpił o jego powołanie. 23 lutego otrzymano pismo z Poznania powołujące Oddział terenowy w Jaworzu obejmujący swoim działaniem teren Gminy Jasienica. Naczelnik Gminy Jasienica wpisał Oddział do ewidencji stowarzyszeń pod nr 4 w dniu 3. 07. 1984 r.
Pierwsze walne zgromadzenie członków Oddziału miało miejsce 12 października 1984 r. Wybrano zarząd w składzie: Józef Król prezes, Danuta Wiśniewska sekretarz, Ryszard Mili skarbnik, dwóch członków zarządu – Lidia Skowron i Leopold Nycz, komisję rewizyjną i delegatów na zjazd krajowy do Poznania (Marceli Wiśniewski i Maria Miarka).
Przyjęto również formy i plan pracy na IV kwartał i rok 1985. Zarząd miał obradować co miesiąc i nadzorować pracę 3 sekcji : historycznej (przew. Alfred Skowron), wychowawczej (przew. Lidia Nycz) i kulturalno-oświatowej (przew. Jan Krzyszpień), które realizowały własne plany przyjęte przez ogół członków. Zebrania ogólne odbywały się 4 razy w roku.
Po pierwszym roku pracy stwierdzono, że należy oragnizować częściej ogólne zebrania członków, a poszczególne sekcje winny prowadzić działania otwarte dla całej społeczności ewangelickiej w parafii, np. wieczór kolęd, koncert muzyki Bacha, Dzień Matki, spotkania ze studentami i maturzystami, poradnictwo wychowawcze, wieczory pamięci itp.
Do ciekawych pomysłów, przyjętych w planach pracy pierwszych lat działania oddziału, należą stworzenie biblioteki z ewangelickich wydawnictw rozproszonych po domach, a po zgromadzeniu służących ogółowi parafian, czy poradnictwo medyczne, psychologiczne i prawne, łącznie z pisaniem podań.
Podczas I kadencji wykrystalizowała się forma comiesięcznych spotkań ogółu członków z tematem wiodącym przygotowywanym przez członka oddziału. Do najaktywniejszych należeli ks. radca Ryszard Janik, inż. Józef Król, inż. Leopold Nycz, inż. Leszek Górski i nauczyciel Rudolf Dominik. Zaproszono również pierwszych gości – Henryka Dominika z Wrocławia czy Jana Brodę ze Skoczowa.
Oddział w tym czasie był organizatorem wieczorów kolęd a w następnych latach wieczorów pieśni pasyjnej, połączonych z recytacją poezji, dwa razy w roku organizował spotkania ze studentami i maturzystami, współorganizował Dzień Matki czy Święto Reformacji.
Liczba członków wg sprawozdania z dnia 1. 01. 1985 wynosiła 54, w tym 22 panie, 32 panów, 51 pracujących i 3 emerytów. Problemem była spadająca liczba osób biorących udział w spotkaniach a z czasem „martwe dusze”, czyli osoby figurujące w spisie a nieuczestniczące w pracy i nie płacące składek. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w 1993 roku upoważniło zarząd do weryfikacji członków, zgodnie z nowym statutem Towarzystwa. Liczba członków spadła do 39, by w kolejnych latach maleć do 30 w 1997 roku, a potem rosnąć do 36, do 40 i 50 na koniec listopada bieżącego roku.
W 1993 roku zostaje wybrany nowy zarząd oddziału z prezesem panią Marią Miarka, która pełniła tę funkcję przez 12 kolejnych lat do 2004 roku. Składy zarządów po 4-letnich kadencjach się zmieniały. Jednak prezes i skarbnik p. Józef Król pełnili swą funkcję bez przerwy.
W okresie 1993 – 2004 kontynuowano sprawdzone formy pracy z lat poprzednich ; comiesięczne spotkania z zaplanowaną wcześniej tematyką, wieczory pieśni i poezji, akademie reformacyjne, spotkania ze studentami itd. Coraz częściej zapraszano z prelekcjami osoby znane z całego kraju a także z zagranicy. Odbywały się spotkania autorskie z artystami, spotkania przedwyborcze z kandydatami do władz samorządowych, sejmu i senatu.
W 2002 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jaworza , Akcji Katolickiej i PTEw Oddział Jaworze powstała Społeczna Rada Ochrony i Odnowy Zabytków z zadaniem ewidencji i ochrony dóbr historycznych na naszym terenie. Zbierane do dnia dzisiejszego datki podczas kwest cmentarnych 1 listopada przy obu cmentarzach wyznaniowych i wsparciu naszej Gminy pozwoliły na renowację i uporządkowanie Kwatery Hrabiowskiej i grobów zasłużonych postaci na obu cmentarzach. W bieżącym roku zakończono odnowienie grobu dra Czopa i pomnika w starej części cmentarza.
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na początku 2005 roku powołało nowy zarząd z prezesem Leopoldem Kłodą na czele. Nowy zarząd, zmieniony nieco w 2008 roku i cały skład osobowy oddziału, który liczbowo powoli się powiększa, postanowił pielęgnować dotychczasowe formy pracy, a tam gdzie się da, uatrakcyjniać je i docierać z prezentowanymi treściami do jak największej liczby odbiorców. Stąd ogłoszenia o spotkaniach w gablocie parafialnej, w zapowiedziach w naszych kościołach, stąd obszerne relacje w naszym kwartalniku parafialnym i w Echu Jaworza. Organizowane są zebrania otwarte, na które coraz częściej przychodzą goście. Udało nam się zorganizować dwa spotkania środowiskowe: jedno w Jasienicy z okazji 100 – lecia szkoły i w Jaworzu o tradycjach potraw wigilijnych na Śląsku Cieszyńskim. Nawiązaliśmy współpracę z Akcją Katolicką i raz do roku odbywają się wspólne spotkania, na przemian u nas i u naszych partnerów. Organizujemy więcej wycieczek, na które chętnie jeżdżą nasi seniorzy. Dobrze układa się współpraca między pozostałymi Oddziałami naszej diecezji . Nie tylko wspólne zebrania zarządów 2 razy w roku, ale atrakcyjnie przygotowane uroczystości powodują częste odwiedziny i wzajemne kontakty. Bardzo rzetelnie i z artystyczną pasją prowadzona jest dokumentacja kronikarska od 2004 roku. Myślę, że mimo iż autorki nie ma już wśród nas, praca ta nadal prowadzona będzie na wysokim poziomie przez następców.
Oddział w ciągu tych minionych 25 lat poszukiwał adekwatnych do możliwości i potrzeb odbiorców form pracy, formy te na przestrzeni lat wzbogacał i rozszerzał, nie tracąc nigdy w realizacji celu najważniejszego, zapisanego w statucie: „pielęgnowanie więzi wśród społeczności ewangelickiej, kultywowanie jej tradycji oraz obrona interesów i dobrego imienia ewangelicyzmu w Polsce.”
Życzyć należy Oddziałowi, aby w następnych latach ten szczytny cel był nadal realizowany z zapałem i troską dla dobra ewangelickiej społeczności.
Leopold Kłoda
(źródło: „Z Życia i Wiary. Informator Parafialny”, nr 56, s. 23-24: http://www.parafiajaworze.pl/upload/File/inf56/czasy_ludzie_wydarzenia.pdf)
Odpowiedz