2 lutego na zaproszenie Oddziału PTEw w Jaworzu, z prelekcją o Oskarze Kolbergu przybyła Sylwia Grudzień – etnograf z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Prelegentka wpierw zatrzymała się na samej postaci Kolberga i przybliżyła krótko jego życiorys, by dalej przejść do warsztatu, jakim była praca etnografa i kompozytora pieśni ludowych. Na zakończenie została omówiona jego twórczość zawarta w książkach.
Oskar Kolberg urodził się w roku 1814 w Przysusze. Po przeniesieniu się rodziców do Warszawy miał styczność ze światem kultury i nauki. W latach 1823-1830 uczęszczał do Liceum w Warszawie, w okresie od 1835-1836 studiował na Akademii Handlowej w Berlinie. Przez cały ten czas uczył się gry na fortepianie, kompozycji i teorii muzyki. Kolberg pracował jako nauczyciel muzyki, urzędnik bankowy, księgowy. Dzięki pomocy swojego brata, Wilhelma, otrzymał w 1846 roku posadę w zarządzie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
W 1839 roku wybrał się po raz pierwszy na Mazowsze w celach badawczych i zbierania pieśni ludowych. Od tego czasu tej dziedzinie poświęcił całe swoje życie, rezygnując całkowicie z życia prywatnego. Jesienią 1884 r. przeniósł się do Krakowa i wciąż poświęcał się pracy etnograficznej. W 1885 r. odbył swój ostatni wyjazd badawczy w Przemyskie i Sanockie. Ostatni rok swojego życia Kolberg spędził w domu Izydora Kopernickiego. Zmarł 3 czerwca 1890 r. W testamencie przekazał Akademii Umiejętności swoje niewydane materiały. Spoczął w Krakowie na cmentarzu Rakowickim.
Tekst: Leopold Kłoda
Odpowiedz