Archiwum

Czerwiec w jaworzańskim PTEw

Grzegorz Madej

2 czerwca na zebraniu oddziału prelekcję pt. „Książę Ludwik Sułkowski (1814-1879) VI ordynat na Bielsku w 200 rocznicę urodzin” wygłosił Grzegorz Madej z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Prelegent w wyczerpujący sposób przedstawił Ród Sułkowskich oraz ich rodzinne powiązania z innymi Rodami w Europie. Przedstawił także ich zasób posiadania, zamków, majątków oraz innych własności.

Sułkowscy to polska rodzina szlachecka pieczętująca się herbem Sulima. Do znaczenia doszła w XVIII wieku za sprawą Aleksandra Józefa Sułkowskiego, który był naturalnym synem króla polskiego Augusta II Mocnego i piastował wiele ważnych stanowisk w okresie panowania Augusta III. Właściciele ordynacji rydzyńskiej i księstwa bielskiego. Potomkowie Aleksandra Józefa Sułkowskiego posiadali prawo do dziedziczenia tytułów hrabiów. Książęta bielscy z rodu Sułkowskich nosili niemiecki tytuł książęcy Herzog. Bielską linię rodziny Sułkowskich stworzył książę Franciszek Sułkowski z Bielska. Jego wnukiem był książę Ludwik Sułkowski. Potomkowie niektórych z tej linii żyją dzisiaj w Austrii, na Węgrzech, w Niemczech i w Ameryce Północnej.

Ks. Marcin Brzóska

16 czerwca wraz z parafią ewangelicką w Jaworzu, oddział PTEw zaprosił wszystkich na wykład ks. Marcina Brzóski ze Świętochłowic pt. „Mały katechizm – znany?… nieznany?…”. Prelegent jest tłumaczem nowego wydania Małego Katechizmu ks. Marcina Lutra. Oprócz krótkiej historii Małego Katechizmu gość podzielił się wrażeniami z pracy nad tłumaczeniem katechizmu oraz subtelnymi różnicami pomiędzy poprzednimi, a obecnym tłumaczeniem. Po wykładzie można było nabyć egzemplarze katechizmu, z czego skorzystała większość uczestników spotkania.

Na wycieczce w Cisownicy

19 czerwca została zorganizowana mała wycieczka do Cisownicy. Tam zwiedziliśmy Izbę Pamięci Jury Gajdzicy (1777-1840), chłopa, który był bibliofilem, prowadził zapiski kronikarskie i posiadał swój własny ekslibris, co było ewenementem jak na owe czasy. Stamtąd udaliśmy się do Izby Regionalnej u Brzezinów, gdzie się posililiśmy, by wyruszyć pod Czantorię i napawać się pięknymi widokami oraz zwiedzić leśny kościół, tzw. Spowiedzisko. Po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Miesiące letnie upłyną nam pod znakiem Letnich Spotkań Literackich, kiedy to zapoznamy się z postaciami: w lipcu Jana Kochanowskiego, w sierpniu Stefana Żeromskiego, a we wrześniu Marii Dąbrowskiej. Serdecznie zapraszamy na te Spotkania.

Wszystkim Internautom udanego wypoczynku oraz radosnego spędzenia wakacji życzy Oddział PTEw w Jaworzu!

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>