W przeciwieństwie do pozostałych Oddziałów PTEw, oddział cieszyński nie ma przerwy wakacyjnej w swojej działalności. Mimowolnie może zrodzić się pytanie: czy po to, aby się wyróżnić z pośród pozostałych, albo – że tak chce nadgorliwy prezes? Nic z tych rzeczy. Gdy lat temu prawie dwadzieścia narodziła się myśl o założeniu przy oddziale klubu PTEw, życzeniem jego współzałożycieli było spotykanie się co tydzień przez cały rok.
W krótkim czasie właśnie działalność klubowa zdominowała całe życie Oddziału i w zasadniczy sposób przyczyniła się do wzbogacenia jego dorobku. Mimo, iż większość tych, którzy wyszli z taką inicjatywą już niestety nie żyje, cotygodniowe spotkania klubowe utrzymały się aż dotąd od 1994 roku i to nie bez mniejszej czy większej rywalizacji a nawet prób osłabienia działalności klubowej PTEw. Warto podkreślić, że Oddział nie dysponuje praktycznie żadnymi środkami na działalność klubową, co więcej, ze składek swoich członków pokrywa koszt wynajmu sali. Nie trzeba chyba udowadniać, jak duże jest to obciążenie dla zarządu Oddziału nie tylko od strony finansowej, co organizacyjnej. Warto też zauważyć, w życiu klubowym aktywnie bierze udział około 33% ogółu członków. Patrząc od tej strony, wobec ogólnej tendencji młodszego pokolenia nieudzielania się gdziekolwiek, zwłaszcza w komórkach formalnie zorganizowanych i wymagających stałego zaangażowania, istnienie klubu można uznać za fenomen.
Spotkania klubowe
W lipcu odbyły się trzy spotkania klubowe PTEw. Władysław Sosna przypomniał dwie sylwetki: Marię Teresę Geysztowt-Bernatowicz (75-lecie śmierci), tłumaczkę znakomitego Zarysu dziejów powstania i upadku Reformacji w Polsce pióra hrabiego Waleriana Krasińskiego wydanego w latach 1903-1905, oraz Wojciecha Kętrzyńskiego (175-lecie urodzin), jednego z wielu wybitnych Mazurów, długoletniego i zasłużonego dyrektora Zakładu Narodowego Ossolińskich we Lwowie, autora wielu rozpraw z dziejów piśmiennictwa polskiego średniowiecza i historii Warmii i Mazur. Trzecią prelekcję o Emilu Zegadłowiczu, gorzeńskim poecie z grupy „Czartak”, autorze ślicznych kolędziołek beskidzkich, ale także kontrowersyjnych powieści Zmory i Motory, przygotowała mgr Stanisława Ruczko.
Wycieczka
Drugi czwartek miesiąca wypełniła wycieczka na Śląsk Opolski. Punktami zatrzymania była Góra św. Anny, Park Etnograficzny w Bierkowicach i ścisłe śródmieście Opola, zwłaszcza Kaplice Piastowskie w kościele św. Trójcy i w katedrze św. Krzyża.
Przy okazji mała dygresja natury kulinarnej. Istniejąca przy Parku Etnograficznym karczma nie może się jakoś po pożarze uruchomić, ale uprzejma służba Parku poleciła nam niedaleki (we Wrzoskach) zajazd o znamiennej nazwie „Bida”. Obiekt duży, piękny, drewniany, o wystroju „ludowym”, sprawna obsługa i co niezmiernie ważne, z parkingiem także dla autobusów. Raczej przepych, niż „Bida”? Gdy wychodziliśmy z karczmy po obiedzie już wiedzieliśmy, skąd nazwa: dania były tak gigantyczne, że BIDA je było zjeść! Na szczęście obsługa służyła plastikowymi pojemniczkami, do których można było odłożyć część dania na drugi dzień!
W ramach współpracy międzyoddziałowej, prezes oddziału w Cieszynie obsłużył wakacyjną wycieczkę oddziału PTEw w Jaworzu, której celem było zwiedzenie ekspozycji mebli giętych w Bystrzycach pod Hostinem, kościoła ewangelickiego w Rusawie w Górach Hostyńskich oraz ważniejszych obiektów przyrodniczych i zabytkowych w Kromierzyżu na Morawach.
Dziękuję za zainteresowanie książkami. Pańską prośbę przekazałem prezesowi PTEw w Cieszynie, p. W. Sośnie. Proszę oczekiwać na bezpośrednią informację od niego.
Pozdrawiam!
Dzien dobry,
poszukuje dla klienta z Japoni 2ksiazek wydanych przez PTE
1.Buzek Z Ziemii Piastowskiej…
2.Grochal Materialy do bibliografii…
Klient przyleci do Pragi w przyszlym tygodniu i ma zamiar kupic u mnie w/w pozycje.
prosze o podanie kontaktu,gdzie i kiedy moge je nabyc.
Pozdrawiam!
ZenoN WIRTH