Ukazała się właśnie w sprzedaży monumentalna, 3-tomowa praca zbiorowa pt. Kościoły luterańskie na ziemiach polskich (XVI-XX w.), pod redakcją naukową pracownika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr. hab. Jarosława Kłaczkowa, znanego m.in. z kilku monografii i redakcji prac zbiorowych dotyczących dziejów polskiego protestantyzmu.
Poszczególne tomy noszą tytuły: W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów (omówiono w nim czasy nowożytne i tereny Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Prus Książęcych), Pod zaborami i obcym panowaniem (zakres chronologiczny obejmuje okres od rozbiorów do odrodzenia się państwa polskiego w 1918 r.), oraz W ramach Rzeczpospolitej państw ościennych i na emigracji (dzieje polskiego luteranizmu w XX w.).
Całość zawarta w trzech tomach liczy ponad tysiąc stron i stanowi najpełniejsze dotychczas opracowanie dziejów luteranizmu w Polsce. Współtworzyli je m.in. tacy wybitni historycy i specjaliści w innych dziedzinach, jak profesorowie Jan Harasimowicz, Janusz Maciuszko, Janusz Małłek, Karol Karski, Tadeusz Stegner i inni.
W tej wszechstronnej pracy nie zabrakło informacji o dorobku Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i innych stowarzyszeń społeczno-kulturalnych od XIX wieku obecnych w polskim luteranizmie (w tomie 3.).
Książka została wydana przez toruńską oficynę Adam Marszałek. Zamówienia można składać w wydawnictwie: link.
Notka bibliograficzna: J. Kłaczkow (red.), Kościoły luterańskie na ziemiach polskich (XVI-XX w.), Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2013: t. 1. W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ss. 265 (ISBN: 978-83-7780-416-2), t. 2. Pod zaborami i obcym panowaniem, ss. 351 (ISBN: 978-83-7780-652-4), t. 3. W ramach Rzeczpospolitej państw ościennych i na emigracji, ss. 388 (ISBN: 978-83-7780-653-1).
Dr hab. Jarosław Kłaczkow – historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski, w szczególności ewangelicyzmu w XX wieku. Autor m.in. monografii: Protestanckie wydawnictwa prasowe na ziemiach polskich w XIX i pierwszej połowie XX wieku (2008), Polski protestantyzm w czasach nazizmu i komunizmu (red., 2009), Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce w latach 1945-1975 (2010).
Odpowiedz