Archiwum

O mennonitach na spotkaniu warszawskiego oddziału PTEw

JEZIORO, dawny dom modlitwy mennonitów (fot. A. Karska)


Z ŻYCIA ODDZIAŁU PTEw W WARSZAWIE

„Mennonici na Żuławach” – to temat kwietniowego spotkania warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. W pierwszej części spotkania prof. Karol Karski zapoznał zebranych z początkami mennonityzmu, który jako jedno z odgałęzień XVI-wiecznego anabaptyzmu rozwijał się w Holandii i w północno-zachodnich Niemczech, a swoją nazwę wziął od imienia lidera ruchu – Menno Simonsa. Referent przypomniał, że z powodu prześladowań w swojej ojczyźnie, mennonici już w połowie XVI wieku przybyli do tolerancyjnej w owym czasie Polski, osiedlając się najpierw na Żuławach, a potem wzdłuż Wisły także na innych terenach naszego kraju. Jako specjaliści od osuszania bagien i rekultywacji nieużytków cieszyli się dużym uznaniem ze strony władz państwowych. W czasie drugiej wojny światowej zostali zidentyfikowani jako ludność niemiecka i po 1945 roku musieli opuścić nasz kraj.

W drugiej części spotkania Aldona Karska zaprezentowała zdjęcia zagród mennonickich, wiatraków, zbudowanych przez nich wałów przeciwpowodziowych, mostów, a także nielicznych zachowanych domów modlitwy i cmentarzy. Na zakończenie spotkania przypomniano, że mennonici, zwani też Olędrami, osiedlali się na Mazowszu, m.in. w okolicach Warszawy (Kazuń k. Nowego Dworu Mazowieckiego), pozostałości ich budowli można znaleźć jeszcze dziś.

Następne spotkanie warszawskiego oddziału PTEw zaplanowano na 20 maja o godz. 17:30. Prelegentką będzie dr hab. Małgorzata Manteuffel-Cymborowska, która przedstawi historię rodu Heurichów, znanych architektów warszawskich, z uwzględnieniem ich roli w Powstaniu Styczniowym.

Serdecznie zapraszamy!

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>