Archiwum

Walne Zebranie Sprawozdawcze PTEw obradowało w Katowicach 25 września 2021 r.

Delegaci na WZD PTEw 2021


Po niemal dwu i pół rocznej przerwie znowu na żywo przeprowadzono Walne Zabranie Sprawozdawcze Delegatów PTEw. Odbyło się 25 września 2021 r. na plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach i wzięło w nim udział 17 delegatów z poszczególnych Oddziałów. Liczba delegatów była niższa niż zazwyczaj na skutek trudności i obaw związanych z ciągle panująca w kraju pandemią Covid-19, jednak kworum zostało wyraźnie przekroczone.

Od lewej: Leopold Kłoda - przewodniczący Zebrania i Józef Król - prezes PTEw

Sprawozdanie finansowe zostało przyjęte przez Delegatów wcześniej, podczas zdalnej części Zebrania, którą przeprowadzono wiosną tego roku poprzez przekazywanie materiałów oraz głosowanie drogą e-mailową. Teraz, na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej, udzielono Zarządowi Głównemu absolutorium.

Głównym punktem obrad było przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Głównego, które stało się punktem wyjścia do dyskusji nad formami działalności Oddziałów PTEw w warunkach trwającej pandemii jak i w okresie, który nastanie po jej wygaśnięciu – wiele wskazuje na to, że działalność PTEw nie będzie już wyglądać tak jak dotychczas.

Jeśli idzie o plany na najbliższy rok, głównym zadaniem Zarządu Głównego będzie włączenie się w przygotowania do Ewangelickich Dni Kościoła, które odbędą się w czerwcu 2022 r. na Śląsku Cieszyńskim. Forma udziału PTEw w tym znaczącym wydarzeniu jest dyskutowana z organizatorami Dni.

Ważnym punktem obrad było przedstawienie delegatom wniosku Oddziału Gdańskiego w siedzibą w Sopocie o nadanie godności Honorowego Członka PTEw prof. dr. hab. Tadeuszowi Stegnerowi. Wniosek, po wcześniejszej akceptacji przez Zarząd Główny, został jednomyślnie przegłosowany przez Walne Zebranie.

Prof. Tadeusz Stegner

Prof. dr hab. Tadeusz Stegner – historyk, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii Polski XIX i XX wieku, w szczególności w dziejach polskiej myśli politycznej, sprawach narodowo-wyznaniowych oraz historii protestantyzmu na ziemiach polskich. Był organizatorem kilkunastu sesji naukowych, w swoim dorobku naukowym ma ponad 100 publikacji.

Jego najważniejsze publikacje książkowe, to: „Polacy-ewangelicy w Królestwie Polskim 1815-1914” (1992), „Ewangelicy warszawscy 1815-1918” (1993), „Pastorzy Królestwa Polskiego na studiach teologicznych w Dorpacie w XIX wieku” (1993), „Bóg, protestantyzm, Polska. Biografia pastora Leopolda Marcina Otto (1819–1882)” (2000), „Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci” (2008, 2012), „Historia turystyki. Polska i świat” (2016), „Ks. Leopold Otto (1819-1882). Nowa droga Kościoła ewangelickiego w Polsce” (2019).

Przez kilkanaście lat (2004-2016) był prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Sopocie.


Kolejne doroczne Walne Zebranie Delegatów zaplanowano na wiosnę 2022 r.








Tekst: Jan Szturc, zdjęcia: Aldona Karska

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>