Po niemal dwu i pół rocznej przerwie znowu na żywo przeprowadzono Walne Zabranie Sprawozdawcze Delegatów PTEw. Odbyło się 25 września 2021 r. na plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach i wzięło w nim udział 17 delegatów z poszczególnych Oddziałów. Liczba delegatów była niższa niż zazwyczaj na skutek trudności i obaw związanych z ciągle panująca w kraju pandemią Covid-19, jednak kworum zostało wyraźnie przekroczone.
Sprawozdanie finansowe zostało przyjęte przez Delegatów wcześniej, podczas zdalnej części Zebrania, którą przeprowadzono wiosną tego roku poprzez przekazywanie materiałów oraz głosowanie drogą e-mailową. Teraz, na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej, udzielono Zarządowi Głównemu absolutorium.
Głównym punktem obrad było przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Głównego, które stało się punktem wyjścia do dyskusji nad formami działalności Oddziałów PTEw w warunkach trwającej pandemii jak i w okresie, który nastanie po jej wygaśnięciu – wiele wskazuje na to, że działalność PTEw nie będzie już wyglądać tak jak dotychczas.
Jeśli idzie o plany na najbliższy rok, głównym zadaniem Zarządu Głównego będzie włączenie się w przygotowania do Ewangelickich Dni Kościoła, które odbędą się w czerwcu 2022 r. na Śląsku Cieszyńskim. Forma udziału PTEw w tym znaczącym wydarzeniu jest dyskutowana z organizatorami Dni.
Ważnym punktem obrad było przedstawienie delegatom wniosku Oddziału Gdańskiego w siedzibą w Sopocie o nadanie godności Honorowego Członka PTEw prof. dr. hab. Tadeuszowi Stegnerowi. Wniosek, po wcześniejszej akceptacji przez Zarząd Główny, został jednomyślnie przegłosowany przez Walne Zebranie.
Prof. dr hab. Tadeusz Stegner – historyk, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii Polski XIX i XX wieku, w szczególności w dziejach polskiej myśli politycznej, sprawach narodowo-wyznaniowych oraz historii protestantyzmu na ziemiach polskich. Był organizatorem kilkunastu sesji naukowych, w swoim dorobku naukowym ma ponad 100 publikacji.
Jego najważniejsze publikacje książkowe, to: „Polacy-ewangelicy w Królestwie Polskim 1815-1914” (1992), „Ewangelicy warszawscy 1815-1918” (1993), „Pastorzy Królestwa Polskiego na studiach teologicznych w Dorpacie w XIX wieku” (1993), „Bóg, protestantyzm, Polska. Biografia pastora Leopolda Marcina Otto (1819–1882)” (2000), „Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci” (2008, 2012), „Historia turystyki. Polska i świat” (2016), „Ks. Leopold Otto (1819-1882). Nowa droga Kościoła ewangelickiego w Polsce” (2019).
Przez kilkanaście lat (2004-2016) był prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Sopocie.
Kolejne doroczne Walne Zebranie Delegatów zaplanowano na wiosnę 2022 r.
Tekst: Jan Szturc, zdjęcia: Aldona Karska
Odpowiedz