Archiwum

Bielski oddział PTEw o wynikach konkursu dotyczącego „starego” cmentarza ewangelickiego w Bielsku

Konkurs, zorganizowany z inicjatywy bielskiego oddziału PTEw, ogłoszony w „Zwiastunie Ewangelickim” nr 4 /2011, dotyczył wiadomości związanych ze „starym” cmentarzem ewangelickim w Bielsku. Laureatem konkursu został 12-letni Piotr Bathelt z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Międzyrzeczu, który odpowiedział bardzo szczegółowo na wszystkie pytania konkursowe.

Laureat został nagrodzony na spotkaniu oddziału w dniu 16 czerwca 2011 r.

Pytania związane były z historią ewangelickiego cmentarza znajdującego się na terenie Bielskiego Syjonu, gdzie spoczywają: burmistrzowie, pastorzy, przemysłowcy dawnego Bielska.

Pomysł zorganizowania tego konkursu zrodził się w czasie oglądania wystawy fotograficznej pt. „OGRODY PAMIĘCI”, która zlokalizowana była na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. Wystawę zorganizowali bielscy autorzy projektu edukacyjno-artystycznego oraz Dyrekcja Muzeum w Bielsku-Białej. Natomiast pomysłodawcą na zorganizowanie konkursu był członek naszego oddziału PTEw – Jacek Bartnik.

Warunkiem konkursu było podanie nazwisk co najmniej trzech bielskich burmistrzów lub zasłużonych pastorów lub przemysłowców, którzy spoczywają na tym „starym” cmentarzu ewangelickim przy ul. Modrzewskiego.

Laureat konkursu Piotr Bathelt dzięki szczegółowym odpowiedziom przybliżył historię podając, że na cmentarzu spoczęli m.in.:

burmistrzowie Bielska: Karol Ferdynand Sennewaldt, Moritz Scholz, Henryk Hoffmann,

pastorzy: ks. Józef Schimko, ks. Karol Samuel Schneider, ks. dr Teodor Karol Haase,

przedsiębiorcy: Teodor Sixt – bankier, działacz społeczny, dobroczyńca, który przekazał miastu własną willę przy ul. Mickiewicza, a jego nagrobek został kilka lat temu odrestaurowany przez miasto; Gustav Josephy – właściciel fabryki maszyn włókienniczych, które obecnie można obejrzeć w muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej;Herman Schneider; Gustaw Foerster.

Do odpowiedzi uczestnik dodał, że cmentarz został założony i poświęcony w lutym 1833 r. na nieruchomości ofiarowanej przez mydlarza Gottlieba Klimke.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>