Archiwum

Historia zboru metodystycznego w Warszawie

16 kwietnia br. spotkanie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego odbyło się w siedzibie Parafii Ewangelicko-Metodystycznej w Warszawie. W sali parafialnej przy kaplicy Dobrego Pasterza zgromadziło się ok. 30 osób. Gospodarzem spotkania był pastor warszawskiego zboru metodystycznego ks. Zbigniew Kamiński. W spotkaniu wzięli również udział emerytowany biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce ks. Edward Puślecki oraz pastor poznańskiego zboru – ks. Jan J. Ostryk.

Ks. Zbigniew Kamiński przypomniał, w jakich okolicznościach metodyści znaleźli się w Polsce. Mimo, że na ziemiach polskich byli już wcześniej, to jednak za początek zorganizowanej ich działalności uważa się okres międzywojenny. Południowy Episkopalny Kościół Metodystyczny w USA odpowiedział na apel-zaproszenie Ignacego Paderewskiego skierowane do różnych amerykańskich organizacji, instytucji i społeczności z prośbą o pomoc w organizowaniu różnych dziedzin życia w rodzącej się niepodległej Polsce.

W 1919 roku przybyły do Warszawy 4 osoby – 3 świeckie i 1 duchowny. Początkowo była to działalność charytatywno-opiekuńcza, potem edukacyjna i misyjna, w końcu powstały pierwsze zbory. Prelegent przybliżył sylwetki wybitnych duchowych Kościoła i ich działalność.

Następne spotkanie planowane jest 21.05.2018 roku. Dr hab. Piotr Kociumbas wygłosi prelekcję „Śpiewnik Ewangelicki, czyli co dzisiaj pozostało z kancjonałów używanych w pierwszych stuleciach Reformacji”.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>