7 sierpnia 2017 r. na comiesięcznym zebraniu Oddziału PTEw w Jaworzu, temat „Wrażenia z podróży do zachodnich stanów USA i Kanady” przedstawił członek naszego Oddziału, Janusz Pieszka wraz z małżonką.
Prelegent, który swą podróż zatytułował „Wyprawa młodych inaczej” i uzupełnił powiedzeniem „a jednak się udało”, zwrócił uwagę na to, iż nigdy nie jest za późno żeby realizować swoje marzenia. Dzielił się tym co piękne, fascynujące, począwszy od podjęcia decyzji o podróży, poprzez przygotowania a następnie wyjazd. W grupie 6 przyjaciół przejechali Hondą Odyssey w ciągu 4 tygodni ponad 7 tysięcy kilometrów, zwiedzili 10 stanów Ameryki Północnej oraz część Kanady. Podróż rozpoczęła się w Nevadzie, gdzie ich koleżanka posiada duży dom. Jest tam suchy klimat, brak wody, więc znaczną część północnego obszaru stanowi pustynia. Jednak stan ten poprzecinany jest przez łańcuchy górskie, które w przeciwieństwie do otaczających je pustyń porastają bujne lasy. W Nevadzie jest wiele atrakcji turystycznych takich jak ciekawe miasta (największe z nich to Las Vegas), liczne muzea, parki, ogrody zoologiczne oraz dwa parki narodowe. Jednym z bardzo ciekawych miejsc jest położone na granicy Nevady i Kalifornii Jezioro Tahoe. Jezioro położone jest w górach Sierra Nevada na wysokości 1.899 m npm i ma 497 m² powierzchni.
Następnie poznajemy Salt Lake City. Jest to miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest ono stolicą stanu Utah. Założone zostało w 1847 roku przez grupę mormonów (Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich). Główne obiekty zabytkowe związane są bezpośrednio z historią i kulturą mormonów pochodzące z XIX wieku. W mieście znajduje się świątynia budowana w latach 1853-1893, która jest siedzibą światowych władz Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w dniach Ostatnich.
Dalej zwiedzamy (przy pomocy prezentacji multimedialnej) Park Narodowy Yellowstone. Jest on najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Ustanowiono tu też rezerwat biosfery.
Następnym etapem podróży była Kanada. Jest to drugie pod względem powierzchni państwo na świecie (po Rosji), w którym do dzisiaj zamieszkują jeszcze Indianie. Pierwszym miastem było najbardziej romantyczne miasto w Kanadzie tj. Victoria. Mówi się, że jest to miasto ogrodów. Ogrody Butchart to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obszarów tego typu na świecie. Założone zostały w 1904 roku i szybko stały się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w okolicy. Z czasem powstał tutaj park o iście bajkowej scenerii. Dzisiaj obszar podzielony jest na kilka stref tematycznych. Znajdziemy tutaj między innymi Ogród Włoski, Japoński, Różany oraz Śródziemnomorski. Ogrody Butchart dostępne są dla zwiedzających przez cały rok i potrafią zachwycić swoim urokiem nawet w zimie.
Na koniec zatrzymujemy się w Vancouver. Jest to miasto w zachodniej Kanadzie. Ma przepiękną lokalizację nad wodą z ośnieżonymi szczytami gór w tle. Słynie z wielu mostów, także wiszących. Warto zwiedzić słynne muzea, takie jak Muzeum Morskie, Planetarium oraz obiekty sportowe, lodowiska i wyciągi narciarskie. W Vancouver znajduje się również ośrodek sportów zimowych, w którym odbyły się w 2010 roku XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Temat wzbudził duże zainteresowanie i wywołał ożywioną rozmowę, gdyż taka podróż dla niejednego z nas jest wielkim marzeniem.
17 sierpnia 2017 r. odbyła się półdniowa wycieczka do Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Celem wycieczki było zwiedzanie okolicznościowej wystawy „Pod znakiem róży nad Białą”, przygotowanej przez Muzeum w jubileuszowym roku 500-lecia Reformacji. Wystawa poświęcona jest dziejom ewangelicyzmu na terenie dawnego Księstwa Bielskiego oraz małopolskiej Białej z okolicą. Znalazły się w niej eksponaty ze zbiorów własnych Muzeum, a także zabytki udostępnione przez archiwa, muzea, parafie ewangelicko-augsburskie oraz osoby prywatne.
Wystawę zwiedzaliśmy z przewodnikiem, Jackiem Proszykiem z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. W oparciu o przedstawione eksponaty opowiadał historię reformacji i kontrreformacji w Bielsku oraz okolicy, wspominał różne ciekawostki związane z pozyskiwaniem niektórych eksponatów. Szczególnie zainteresowały nas eksponaty dotyczące Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu, tj. dzwon ufundowany przez hrabiego Arnolda Saint-Genois i jego żonę Julię dla domu modlitwy w Jaworzu w 1794 roku, modlitewnik ks. Jana Kłapsi, forma do opłatków bożonarodzeniowych ks. Franciszka Cziżeka z 1820 roku, portret barona Jerzego Ludwika Laszowskiego oraz portrety księży. Wystawa ta, ukazująca żywotność i aktywność ewangelicyzmu naszego regionu, jest godna zauważenia i podkreślenia.
19 sierpnia 2017 r., z okazji 500-lecia Reformacji i w przeddzień obchodów 235. rocznicy poświęcenia Kościoła w Jaworzu, zorganizowana została uroczysta Sesja Rady Gminy Jaworze, w której czynny udział wzięli członkowie PTEw Oddział w Jaworzu. Wygłosili oni przygotowany i prezentowany w kwietniu na zebraniu Oddziału kilkuczęściowy referat na temat dziejów jaworzańskiej parafii (patrz: www.ptew.org.pl/2017/04/kwiecien-2017-w-jaworzanskim-oddziale-ptew/) wspomagany prezentacją multimedialną. Sesję uświetnił swym śpiewem zespół „Cantate” Jaworze – Stare Bielsko.
Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Jan Kliber, M. i J. Pieszka, Ryszard Stanclik
Odpowiedz