Archiwum

Armenia i Gruzja – kolejne spotkanie podróżnicze odbyło się w Żorach

Grudniowe spotkanie żorskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego miało charakter relacji podróżniczej. O przeżyciach z podróży do Armenii i Gruzji opowiadali Grzegorz i Beata Buchtowie. Prezentacja multimedialna ukazała nam dwa piękne kraje Południowego Kaukazu o wspólnych cechach bogatej kultury, bezcennych zabytków i wspaniałych krajobrazów.

Ormianie jako pierwsi już w początku IV wieku przyjęli chrześcijaństwo. Twórcą nowego kościoła był św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel pierwszych klasztorów skalnych. Obrazy zdjęć ukazały ów słynny kompleks monastyczny Geghard, średniowieczne kamienne klasztory i kościoły. Do dziś w Armenii zachowała się jedyna pogańska świątynia grecka z I wieku. W Erywanie – stolicy kraju, znajduje się słynna, o charakterystycznej architekturze, synagoga oraz niezwykle cenny księgozbiór Matenadaran z dziesiątkami tysięcy manuskryptów w różnych starożytnych językach. Z krajobrazów okalających Armenię wyłania się Ararat, góra, na której według Biblii osiadła po potopie Arka Noego. Szczególne znaczenie dla Ormian stanowi wysoki na 23 m pomnik Matka Armenia. Także w Gruzji, nad miastem-stolicą Tbilisi wznosi się monumentalny pomnik symbolizujący Matkę-Gruzję.

Podobnie jak Armenia, Gruzja o niezwykle różnorodnej architekturze, posiada kompleksy starożytnych monastyrów, dziesiątki kamiennych klasztorów i kościołów. W krajobrazach Gruzji kryją się średniowieczne baszty obronne, zabytkowe cerkwie, zaś w Tbilisi znaczącym zabytkiem są słynne łaźnie siarkowe. Prelegenci pokazali też zdjęcia z wizyty w winnicy, gdzie degustowali miejscowe wina. W Armenii i Gruzji produkcję wina datuje się od 8 tysięcy lat, stąd też kraje te zwane są krainami winem płynące. Temat prelekcji wywołał rozmowy i ciekawe relacje z dalekich podróży obecnych uczestników, wzbogacając spotkanie o dodatkowy temat dotyczący Ziemi Świętej.

Różne są drogi poznawania świata; dla tych, którym nie dane jest doświadczyć i dotknąć jego rzeczywistości i piękna, dostępne są ciekawe prelekcje, w ich ramach oglądanie wirtualnych, ciekawych obrazów wzbogacających wiedzę i poznawanie różnych stron naszego globu.

Tekst: Elżbieta Sitek, zdjęcia: Andrzej Żabka

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>