14 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie bielskiego Oddziału PTEw poświęcone 1050. rocznicy chrztu Polski, podczas którego wysłuchaliśmy prelekcji bielskiego historyka, dr Grzegorza Wnętrzaka. Z uwagi na temat prelekcji związany z ważnym wydarzeniem dla naszego kraju, spotkanie ogłosiliśmy w miejskim informatorze – „Pełnej Kulturze”.
Prelegent przybliżył słuchaczom okoliczności związane z chrztem Polski. Omówił historyczne tło chrztu Mieszka I pokazując, w jakiej sytuacji politycznej państwo Polan znajdowało się w IX wieku. Przedstawił także hipotezy dotyczące samej daty chrztu, miejsca oraz inne okoliczności tego wydarzenia. Prelegent podkreślił rolę Dobrawy w doprowadzeniu Mieszka I do chrztu, przedstawiając przy okazji różne wersje związane z zawarciem małżeństwa przez parę książęcą (przed lub po samym akcie chrztu). Informacje dotyczące przyjęcia chrztu przez Mieszka I – księcia Polan, po jego ożenku z czeską księżniczką Dobrawą, pochodzą z kroniki niemieckiego biskupa Thietmara żyjącego kilkadziesiąt lat później.
Przyjęcie chrześcijaństwa przez władcę i założyciela dynastii piastowskiej miało ogromne znaczenie nie tylko religijne, ale w dalszej perspektywie też polityczne. Prelegent poruszył również problematykę początków chrześcijaństwa w Polsce oraz podał okoliczności wydania dokumentu Dagome iudex. Podkreślił także znaczenie samego aktu chrztu dla Polski i narodu polskiego, jako kluczowego wydarzenia w historii, które nawet w PRL-u uznawano za początek polskiej państwowości.
Po prelekcji pojawiły się liczne pytania od uczestników.
Odpowiedz