Archiwum

Kwiecień 2016 w jaworzańskim oddziale PTEw

Andrzej Kowalczyk

Kwietniowe zebranie Oddziału (4 kwietnia 2016 r.) poświęcone było obchodzonej w naszym kraju 1050. rocznicy chrztu Polski. Z bardzo ciekawą prelekcją na ten temat przybył do Jaworza historyk Andrzej Kowalczyk, który „przeniósł” zebranych na sali w odległe lata – od IX do XII wieku. Na początek wprowadził nas w czasy poprzedzające to doniosłe wydarzenie, m.in. charakteryzując plemiona żyjące na terenach Europy Środkowej, w tym Polski, ich zasięg terytorialny, migrację i bóstwa. Następnie zostali przypomniani misjonarze Cyryl i Metody, którzy podejmowali próby chrystianizacji Państwa Wielkomorawskiego już sto lat przed chrztem Mieszka I. Pozostaje otwarte pytanie, jaki to mogło mieć wpływ na pograniczne ziemie Śląska, zwłaszcza dzisiejszego Cieszyńskiego?

Mieszko I, król Polski
(obraz Jana Matejki)

Prelegent w swej prelekcji postarał się odbrązowić postacie Mieszka I i jego żony Dobrawy, gdyż w przeszłości powstało wiele legend, alegorii i mitów, a kronikarze w swych opisach nie byli spójni, wręcz przeciwnie – ich zapiski dotyczące Mieszka I i okoliczności chrztu różniły się diametralnie. Z tego też powodu dochodziło do wielu nieścisłości i kontrowersji, postać ta była przez niektórych kronikarzy „wybielana”, a i dziś poprawność polityczna lansuje tylko dobre, nie zawsze prawdziwe oblicze Mieszka I. Andrzej Kowalczyk postarał się także o zaprezentowanie krótkiej genealogii Mieszka I – jego poprzedników i potomków. Następnie mogliśmy usłyszeć o różnych wydarzeniach religijnych i politycznych, które miały miejsce po chrzcie Mieszka I oraz o dalszych losach jego potomków i państwowości polskiej.

Chrzest Polski (obraz Jana Matejki)

Celami osiągniętymi przez Mieszka I było ugruntowanie sojuszu z państwem czeskim przeciwko Wieletom, umocnienie swojej władzy poprzez jego religijne usankcjonowanie, samodzielna pozycja państwa Polan w chrześcijańskiej Europie oraz zapobieżenie wzrostowi wpływów niemieckich. Korzyści z przyjęcia chrześcijaństwa dla państwa to rozwój kultury poprzez zakładanie biskupstw i powstawanie parafii, rozwój budownictwa sakralnego – budowli murowanych z kamienia, rozwój pisarstwa, początki szkolnictwa parafialnego.

Całość prelekcji była ilustrowana slajdami, a spotkanie rozpoczęło się odtworzeniem utworu w wykonaniu Czesława Niemena – pieśni wojów Mieszka I, którą prelegent wprowadził nas w klimat tamtych czasów.

11 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy jubileusz 60-lecia ordynacji ks. radcy Ryszarda Janika oraz promocję jego książki. Relację z tego wydarzenia opublikujemy w osobnym artykule.

Tekst i zdjęcia ze spotkania: Jan Kliber

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>