Podczas comiesięcznego zebrania warszawskiego oddziału PTEw w dniu 21 marca 2016 r. prof. Karol Karski mówił o spotkaniu w lutym na Kubie papieża Franciszka z prawosławnym patriarchą moskiewskim Cyrylem, podkreślając szczególnie znaczenie tego spotkania dla ekumenizmu.
Prelegent zwrócił uwagę, że dla ogólnych stosunków rzymskokatolicko-prawosławnych nie było to do końca spotkanie przełomowe, gdyż już ponad 50 lat temu, w styczniu 1964 r., doszło do spotkania w Jerozolimie pomiędzy honorowym zwierzchnikiem prawosławia patriarchą Konstantynopola Atenagorasem I i ówczesnym papieżem Pawłem VI. Również kontakty i współpraca z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym zostały podjęte na początku lat 60. XX wieku.
Współpraca ta jednak zachwiała się na przełomie lat 80. i 90., gdy w wyniku upadku komunizmu zaczął się odradzać związany z Rzymem Kościół unicki (greckokatolicki), który po II wojnie światowej w wyniku działań władzy komunistycznej został zdelegalizowany, a wierni przymusowo włączeni do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Starania kolejnych papieży, Jana Pawła II i Benedykta XVI zmierzające do poprawy stosunków z Patriarchatem Moskiewskim, nie przyniosły pozytywnych efektów. Z tej perspektywy ostatnie spotkanie na Kubie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla można uznać za przełomowe we wzajemnych stosunkach.
Najbliższe spotkanie Oddziału warszawskiego odbędzie się w poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r. Alicja Sadomska wygłosi prelekcję „Fiszerowie – żołnierze Kościuszki i Napoleona, Polacy z wyboru”.
Odpowiedz