Archiwum

O śpiewnikach ewangelickich na Górnym Śląsku

Ks. Konrad Indeka - prelegent


18 marca 2025 r. w sali parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie katowickiego Oddziału PTEw. Prelegentem był ks. Konrad Indeka, wikariusz miejscowej parafii, który przedstawił temat „Śpiewniki ewangelickie używane na terenie Górnego Śląska”. Spotkanie tradycyjnie otworzyła prezes Oddziału prof. Grażyna Szewczyk wprowadzając uczestników w tematykę prelekcji.

Ks. Indeka zaprezentował słuchaczom, jakimi śpiewnikami posługiwali się ewangelicy na Górnym Śląsku od momentu pojawienia się tego wyznania na tych terenach po bardziej współczesne górnośląskie śpiewniki drukowane dla niemieckich jak i polskich wiernych. Na początku prelegent przypomniał, jaką rolę odgrywało pieśniarstwo w duchowości ewangelickiej, w tym jaką wagę nadał muzyce sam Marcin Luter. Przypomniane zostało, że śpiew według Reformatora był formą głoszenia Ewangelii, w tym stał się ważną częścią ewangelickiego nabożeństwa, dlatego też nadawano duże znaczenie wspólnym śpiewom i wspomagającym go kancjonałom. W dalszej kolejności zaprezentowany został przegląd śpiewników używanych w ciągu kilku wieków przez luteran na Górnym Śląsku. Były to zarówno śpiewniki niemieckojęzyczne jak i polskojęzyczne, od XVI-wiecznych, poprzez charakterystyczne kancjonały brzeskie, po coraz obszerniejsze śpiewniki XIX- raz XX-wieczne, których celem było ujednolicenie tradycji śpiewu kościelnego dla wiernych na tym terenie.

Ks. Konrad Indeka zaznaczył, że prezentowany temat jest mu szczególnie bliski, gdyż był częścią jego pracy magisterskiej obronionej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna przedstawiająca omawiane śpiewniki, a dodatkowo uczestnicy mogli przejrzeć egzemplarze różnych śpiewników pochodzące z prywatnych zbiorów prelegenta. Wśród nich znalazły się stare, zabytkowe kancjonały, które nie należą przecież do rzadkości w rodzinach ewangelickich na Śląsku.

Niezwykle ciekawą prelekcję o śpiewnikach używanych przez ewangelików wzbogaciły uwagi i ciekawostki dotyczące pozyskanych zaprezentowanych egzemplarzy. Wykład ukazał jednocześnie bogactwo i różnorodność górnośląskich ewangelickich śpiewników, a tym samym bogactwo tradycji muzycznych na Śląsku.

Po prelekcji tradycyjnie odbyła się dyskusja dotycząca nie tylko prelekcji, gdyż słuchacze dzielili się także swoimi uwagami dotyczącymi ewangelickich tradycji śpiewaczych na Górnym Śląsku, w tym rodzinnych. Grono uczestników wraz z obecnym proboszczem – ks. bp. Marianem Niemcem, miało okazję tego popołudnia poznać, jak wyglądały i jaką rolę odgrywały górnośląskie śpiewniki używane przez ewangelików w ciągu kilku stuleci. Dodatkową atrakcją spotkania było wspólne wykonanie wybranych pieśni przy akompaniamencie katowickiego organisty, p. Szymona Jarzyny.


Tekst i zdjęcia: Aneta M. Sokół

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>