Archiwum

Maj 2024 r. w jaworzańskim PTEw: spotkanie z dr. Kuzio-Podruckim i wycieczka na Górny Śląsk

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki - prelegent


Gościem spotkania 6 maja 2024 r. był dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, polsko-śląski historyk, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji i szlachty oraz autor publikacji monografii tych rodów, pracujący w Instytucie Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Prelegent przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił temat „Panowie pszczyńskich dóbr i ich sąsiedzi”. Na podstawie prezentowanych tablic genealogicznych takich rodów jak Hochbergowie, Schaffgotschowie, Tiele-Wincklerowie, Henckelowie przedstawiał historię tych rodzin uzupełniając ją różnymi ciekawostkami i anegdotami. Historia tych rodów związana jest nierozerwalnie z takimi miastami jak Pszczyna, Katowice, Miechowice, Mysłowice, Moszna czy Bytom. Prelegent wspomniał również o Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich w Legnicy, o kościele parafialnym w Levoczy oraz o zamku Książ i dynastii Anhaltów.

* * *

Smażenie jajecznicy

Smażenie jajecznicy

20 maja 2024 r. w drugi dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego wspólnie z naszą parafią w Jaworzu po nabożeństwie zorganizowaliśmy tradycyjne smażenie jajecznicy. Ciągle kultywujemy ten stary zwyczaj na Śląsku Cieszyńskim, gdy w drugi dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego spotykano się po nabożeństwie w grupie przyjaciół i sąsiadów przy smażonej jajecznicy.

* * *

24 maja 2024 r. rano wyruszyliśmy autokarem na pierwszą w tym roku wycieczkę, tym razem jednodniową na Górny Śląsk. Pierwszy postój był przy kopalni węgla kamiennego „Wujek” w Katowicach. Wydobycie węgla kopalnia prowadziła w latach 1900-2021 r. 16 grudnia 1981 r. w kopalni doszło do masakry górników strajkujących (prowadzili strajk okupacyjny) przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Obecnie na terenie zabytkowego budynku kopalni obok pomnika krzyża utworzono Muzeum – Izbę Pamięci Kopalni „Wujek”, którego prowadzeniem zajmuje się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Zadaniem Muzeum jest kultywowanie pamięci po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w grudniu 1981 r. Muzeum zwiedziliśmy z przewodnikiem, zrobiło ono na nas duże wrażenie gdyż większość z nas pamięta jeszcze tamte czasy.

Park Etnograficzny w Chorzowie

Park Etnograficzny w Chorzowie

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd kolejką linową Elka. Z wysokości kilku metrów nad ziemią podziwialiśmy z zupełnie innej perspektywy przyrodę oraz większość parkowych obiektów. Po opuszczeniu kolejki spacerem przechodzimy do Planetarium Śląskiego – największego i najstarszego planetarium i obserwatorium w Polsce. W sali planetarium w specjalnych fotelach mogliśmy oglądać wizualizację nieba, tj. ogromne ilości gwiazd, różne zjawiska fizyczne związane z sejsmologią i meteorologią, powstawanie opadów atmosferycznych, ruchy gwiazd, słońca i księżyca.

Następnie udaliśmy się do Chorzowa w celu zwiedzania Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Spacerując oglądamy zabytkowe, drewniane obiekty wiejskiej i małomiasteczkowej architektury. Zgromadzone tam obiekty pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska, z regionu Zagłębia Dąbrowskiego oraz z Beskidu Śląskiego.

Kościół luterański w Tychach

Kościół luterański w Tychach

Z Chorzowa jedziemy do Tychów, gdzie odwiedzamy kościół ewangelicko-augsburski ap. Piotra i Pawła. Spotykamy się tam z proboszczem parafii, ks. Marcinem Koniecznym, który w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiada nam historię tyskiej parafii i kościoła. Tyscy ewangelicy swoją parafię mają od lipca 1983 r., początkowo jako filiał parafii w Mikołowie, a od lipca 2012 r. jako samodzielną parafię. Nowo wybudowany kościół został uroczyście poświęcony 25 września 1995 r.

Powoli wycieczka dobiegła końca. Wszyscy jesteśmy w dobrych humorach i już myślimy o kolejnej wycieczce do Inowrocławia, Ciechocinka i Torunia, która zaplanowana jest 28-29 sierpnia 2024 r.

Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>