Archiwum

O motywach religijnych w szwedzkiej powieści kryminalnej: Sopot, 14 marca


Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Zbrodnia w środku zimy. Motywy religijne w szwedzkiej powieści kryminalnej”, które odbędzie się we wtorek 14 marca, o godz. 18.00, na plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sopocie, ul Kościuszki 51.

Prelegenci:

  • dr Monika Samsel-Chojnacka – skandynawistka, teatrolog, literaturoznawca, wykładowca w Akademii Ateneum. Dyplom doktora nauk humanistycznych uzyskała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Trzykrotna stypendystka Instytutu Szwedzkiego. Naukowo zajmuje się badaniem twórczości Ingmara Bergmana oraz skandynawskiej literatury kryminalnej.
  • mgr Rafał Chojnacki – literaturoznawca, wykładowca w Akademii Ateneum, redaktor portalu „Deckare.pl Skandynawskie Kryminały”. Zajmuje się badaniami nad skandynawskim kryminałem, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z recepcją tego rodzaju literatury.

Szwecja uchodzi za wzorcowy model nowoczesnego kraju, z bardzo zlaicyzowanym społeczeństwem. Od ponad dekady wizytówką kultury popularnej tego regionu są powieści kryminalne. Dość powszechnie uważa się je za literaturę zaangażowaną w sprawy społeczne, piętnującą nieprawidłowości wynikające z wadliwego funkcjonowania systemu państwowego.

Monika Samsel-Chojnacka i Rafał Chojnacki przedstawią obserwacje dotyczące aspektów religijnych, obecnych w szwedzkich powieściach kryminalnych.

Poznany księży piszących kryminały, prześledzimy motywy religijne, pojawiające się na tropach zbrodni i dowiemy się, dlaczego skromna powieść dla dzieci, „Tajemnice kościoła”, nie mogła ukazać się w Polsce.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>