Archiwum

Etiopia – kolebka ludzkości i… kawy

Essayas Techane


26 września warszawski oddział PTEw gościł Essayas’a Techane, Etiopczyka mieszkającego w Polsce od ponad 30 lat. Essayas Techane pracuje w Polskiej Radzie Ekumenicznej jako koordynator projektu „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”, poza tym jest prezesem Stowarzyszenia Polsko-Etiopskiego „Selam”. W trakcie spotkania opowiedział o sobie i okolicznościach, w jakich znalazł się w Polsce. Opowiedział też z jakimi problemami zmagają się emigranci z dalekich krajów.

Jednak większa część spotkania poświęcona była samej Etiopii. Prelegent przedstawił krótko obecną sytuację w Etiopii, strukturę etniczną, religijną, społeczną. Początki państwa sięgają I w. p.n.e., i aż do 1974 r. było to cesarstwo. Obecnie Etiopia jest parlamentarną republiką federalną.

Już od IV w. tereny te przyjęły chrześcijaństwo. Etiopię zamieszkuje ponad 113 mln ludzi, z czego chrześcijanie, stanowiący 62% wszystkich mieszkańców, są wyznawcami Kościoła etiopskiego, protestantami oraz zielonoświątkowcami. W Etiopii działa jeden z największych Kościołów luterańskich na świecie – Mekane Yesus, który liczy ponad 10 mln. wyznawców.

Duchowni Kościoła etiopskiego podczas świąt (prezentowany slajd)

Przygotowywanie kawy w Etiopii (prezentowany slajd)

Prelekcja ilustrowana była prezentacją slajdów. Podczas spotkania uczestnicy spotkania zostali poczęstowani specjalnie parzoną kawą.Tekst i zdjęcia: Aldona Karska

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>