Archiwum

Listopad 2019 roku w jaworzańskim Oddziale PTEw

Ks. Leopold M. Otto (1819-1882)


4 listopada 2019 r. na kolejnym spotkaniu w jaworzańskim Oddziale PTEw temat „Sylwetka ks. Leopolda Otto w 200. rocznicę jego urodzin” przedstawił ks. Jan Badura.

2 listopada br. minęła 200. rocznica urodzin ks. Leopolda Otto, ewangelickiego duchownego, pisarza religijnego, działacza narodowego i społecznego oraz założyciela „Zwiastuna Ewangelicznego”. Prelegent na wstępie wspomniał, iż jest zafascynowany postacią ks. Leopolda Otto, który mimo wielu przeciwności losu nie poddawał się, był świadomy tego, że jest duchownym, mimo iż życie bardzo go doświadczało. Dziedzictwo księdza, jego droga przez posłannictwo, jego misja trwa i istnieje, na nim oparte jest życie Kościoła ewangelickiego.

Życiorys księdza Leopolda Otto dokładnie zbadał i opisał w swojej książce prof. dr hab. Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego. Wybrane fragmenty z jego książki pt. „Bóg, protestantyzm, Polska. Biografia pastora Leopolda Marcina Otto (1819-1882)”, obecnie są drukowane w „Zwiastunie Ewangelickim”, ukazały się w numerach 13-16, 18, 20 i 21.

Ks. Jan Badura - prelegent

Od 2003 r. przyznawana jest przez „Zwiastuna Ewangelickiego” nagroda im. ks. Leopolda Otto jako hołd złożony założycielowi tego czasopisma. Jest przypomnieniem wielkiej postaci polskiego luteranizmu, która nową drogą poprowadziła Kościół ewangelicki w Polsce. Otrzymują ją osoby, które aktywnie udzielają się w tych dziedzinach, w których zasłużył się ks. Leopold Otto. Nagrodę tę między innymi w 2006 r. otrzymał ks. radca Ryszard Janik, a w 2018 r. Polskie Towarzystwo Ewangelickie. Wyróżnienie to jest nagrodą honorową i stanowi ją statuetka z płaskorzeźbą patrona nagrody.

W dzień pamiątki zmarłych 1 listopada 2019 r. członkowie Oddziału PTEw w Jaworzu wraz z członkami rady parafialnej przeprowadzili tradycyjnie już kwestę cmentarną. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych pomników, nagrobków i ścieżek cmentarnych na cmentarzu ewangelickim w Jaworzu. Wszystkim kwestującym oraz ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za każdy złożony dar.


Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>