Archiwum

Promocja książki pokonferencyjnej „Dziedzictwo górnośląskiej reformacji”: Katowice, 16 kwietnia (Biblioteka Śląska)


Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej i Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Katowicach zapraszają na prezentację książki „Dziedzictwo górnośląskiej reformacji”, która odbędzie się we wtorek 16 kwietnia 2019 r. o godzinie 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy, sala Parnassos).

Prezentacja będzie połączona z panelem dyskusyjnym „500-lecie Reformacji na Górnym Śląsku w badaniach naukowych”. W panelu wezmą udział:

— ks. bp dr Marian Niemiec,
— prof. zw. dr hab. Ewa Chojecka,
— prof. zw. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk,
— dr hab. Wacław Gojniczek,
Marcin Gabryś.

Moderatorem będzie prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek.


O książce (ze strony wydawcy): 31 października 2017 roku minęło 500 lat od dnia, kiedy Marcin Luter wywiesił 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Po raz pierwszy znawcy dziejów reformacji z Polski, Niemiec i Czech, wykorzystując szeroką bazę źródłową, przedstawiają obszernie historię protestantów na Górnym Śląsk. Pierwsza część dotyczy pojawienia się protestantyzmu i szczególnej sytuacji prawnej, jaką mieli protestanci w księstwach śląskich i ówczesnym Królestwie Czech. Prezentację odrodzenia Kościołów ewangelickich na Górnym Śląsku i ich dziejów w ramach dwóch odrębnych monarchii – Habsburgów i Hohenzollernów – w XVIII–XX wieku znajdziemy w części drugiej opracowania.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, a to oznaczało rozpoczęcie nowej epoki również w dziejach polskiego Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który na dawnym pruskim Górnym Śląsku musiał znaleźć drogę porozumienia z Kościołem unijnym. Po 1945 roku dodatkowo do i tak już skomplikowanych stosunków pomiędzy ewangelikami na Górnym Śląsku, jakie były efektem konfliktu narodowościowego, a potem epoki nazizmu, doszły problemy stosunków państwo – Kościół w okresie komunistycznym. Ten niełatwy etap w dziejach ewangelików na Górnym Śląsku został przedstawiony w części trzeciej opracowania. Osobną część stanowią teksty poświęcone spuściźnie kulturowej społeczności ewangelickich na Górnym Śląsku.

Zob. więcej: http://ibr.bs.katowice.pl/?p=2680.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>