Archiwum

Październikowe spotkanie PTEw w Bielsku

Bielski Oddział PTEw zorganizował spotkanie 18 października. Gościem jako prelegent była diakon z Dzięgielowa – Helena Gajdacz wraz z ks. Emilem Gajdaczem, który prowadził wizualizację. Temat spotkania „Śladami apostoła Pawła na Malcie” zaproponowała nam prelegentka, która zwiedziła Maltę i poznała trasę będącą przedmiotem prelekcji.

Malta jest doskonałym miejscem do zwiedzania jeśli chce się zobaczyć miejsca związane z apostołem Pawłem. Dowiedzieliśmy się, jak ap. Paweł przybył na Maltę, co działo się wówczas na Malcie i jakie miejscowości związane były z jego pobytem. Paweł w roku 60. naszej ery został wysłany do Rzymu, zaś wylądował na Malcie. W końcowej fazie podróży Morze Śródziemnym w rejonie archipelagu maltańskiego nastąpił silny sztorm, który niemal prowadził do rozbicia statku u wybrzeża Malty. Podróż była dramatyczna, jednak wszystkim udało się wylądować. Mieszkańcy Malty byli dla przybyszy bardzo życzliwi. Zostali podjęci przez Publiusza, rzymskiego namiestnika Malty. Apostoł Paweł prowadził z nim długie rozmowy i później ustanowił go pierwszym biskupem Malty.

Ap. Paweł spędził na Malcie trzy miesiące. Do dziś żywa jest na Malcie pamięć o ap. Pawle, a szlak jego śladami jest najciekawszy. Jego imię pojawia się w różnych konfiguracjach – nadaje się je domom, ulicom, kościołom. Pielgrzymki z całego świata podróżują śladami ap. Pawła, i warto zwiedzić wszystkie elementy tej trasy. W zatoce św. Pawła znajdują się wyspy św. Pawła, z których dwie nie są zamieszkane. Ich nazwa nawiązują do rozbicia się statku w tej okolicy. Na jednej z wysp stoi pomnik Apostoła Narodów – Pawła, wzniesiony w XIX w. i odsłonięty w 1845 r. Postać na tym pomniku ma wyciągnięte ręce w kierunku morza, jakby Ewangelia stale była głoszona światu.

W stolicy Malty, w kościele św. Pawła Rozbitka, znajduje się fragment rzymskiej kolumny. Na północy Malty w okolicach zatoki św. Pawła stoi kaplica barokowa z XVII w., którą wzniesiono na ruinach dwóch średniowiecznych kościołów, które zbudowane były na ruinach rzymskiej budowli z I wieku. Na tych ruinach wzniesiono Kościół na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Został on zniszczony przez Arabów, a obecny kościół poświęcony jest osobie św. Pawła. Jest to Kościół Dobrego Ognia upamiętniający jego pobyt na Malcie. Również tutaj znajduje się źródło, z którego Paweł gasił pragnienie gdy wyszedł na maltański ląd. Natomiast w Grocie św. Pawła na Rabacie był on więziony w czasie pobytu na wyspie. W średniowieczu nad Grotą zbudowano kościół św. Pawła za Murami.

W Muzeum Morskim zachowano różne elementy ze statków rozbitych u brzegu Malty w okresie wizyty Pawła na wyspach.

Tekst i zdjęcie: Ligia Jasiok

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>