17 października 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie ustrońskiego oddziału PTEw. W przededniu jubileuszu 500 lat Reformacji zaproszony gość, dr Łukasz Barański wygłosił prelekcję pt. „Marcin Luter i jego czasy”.
W ramach wykładu prelegent przedstawił splot przyczyn historycznych, które doprowadziły w XVI wieku do wybuchu Reformacji. Do najważniejszych z nich, obok narastającego kryzysu Kościoła, można zaliczyć uwarunkowania polityczne w cesarstwie, kryzys społeczny obejmujący masy chłopskie, humanizm i nominalizm na uniwersytetach, późnośredniowieczny nurt mistyki nadreńskiej, koncyliaryzm i oczywiście wynalazek druku. Jednak Reformacja nie była jedynie splotem korzystnych okoliczności, ale również efektem działania charyzmatycznych reformatorów z Marcinem Lutrem na czele.
Prezentując postać wittenberskiego Reformatora dr Barański skupił się na przełomowych momentach w życiu Lutra, które miały kluczowe znaczenie dla jego późniejszej działalności reformatora. Na koniec prelegent przybliżył codzienne aspekty życia Marcina Lutra, prezentując fragmenty jego listów i tzw. mów stołowych, które stanowią również ciekawe źródło do dziejów Reformacji XVI wieku.
Tekst: Łukasz Barański, zdjęcia: Michał Pilch
Odpowiedz