Archiwum

Luty 2017 roku w jaworzańskim oddziale PTEw

Ks. prof. Manfred Uglorz - prelegent

Tradycyjnie już w pierwszy poniedziałek miesiąca (6 lutego) w jaworzańskim Oddziale PTEw odbyło się kolejne spotkanie. Temat „Jedynie pismo: Biblia Lutra i miejsce Pisma Świętego w Kościele” przedstawił zaproszony gość, ks. prof. Manfred Uglorz.

„Sola scriptura – jedynie pismo święte”, to fundamentalna zasada reformacji i zasada wiary Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Prelegent w bardzo ciekawy i wyczerpujący sposób omówił tło historyczne, spór o odpusty i przybicie przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. Marcin Luter przeciwstawiał się panującym wówczas praktykom religijnym, gdyż nie były one zgodne z Pismem Świętym. Doprowadziło go to do rozterek i załamania wewnętrznego, lecz doznał łaski Bożej i znalazł spokój sumienia. Zawdzięczał to Pismu Świętemu, które do niego przemówiło. Pismo musi przemówić do człowieka, żeby go odrodzić.

Marcin Luter pragnął, by Kościół na nowo uznał Biblię za wyłączny autorytet i by wszyscy ludzie mieli możliwość czytania pisma świętego. Owocnie wykorzystał pobyt na Wartburgu, gdzie od kwietnia 1521 do marca 1522 roku przetłumaczył Nowy Testament z języka greckiego na niemiecki. Było to heroicznym dziełem. Później przekład Nowego Testamentu został rozszerzony do rozmiarów pełnego tłumaczenia Biblii, co trwało do 1534 roku. Wydanie całej przetłumaczonej Biblii było bardzo wielkim wydarzeniem.

Zasady czytania Pisma Świętego są następujące:

  • wczytaj się w tekst biblijny i zastanów się, co ma mi tu i teraz do powiedzenia,
  • po przeczytaniu tekstu biblijnego zastanów się nad swoimi problemami i pomyśl jak je rozwiązać w oparciu o słowa z Biblii.

Zasługą Reformacji jest, że bardzo wysoko podniosła sztandar „tylko pismo”. Należy cieszyć się, iż to hasło żyje i jest nadal aktualne. Na zakończenie wykładu prelegent porównał zasadę „tylko pismo” do liści: czy mamy do czynienia z liśćmi wiosennymi, z których powstaną owoce, czy liśćmi jesiennymi, które wkrótce uschną i opadną.

Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>