31 października 2016 r. minęła 150. rocznica urodzin jednej z najwybitniejszych postaci światowego ewangelicyzmu, Ewy von Tiele-Winckler (1866-1930), powszechnie znanej jako Matka Ewa z Miechowic.
Chcąc przyczynić się do upamiętnienia tej rocznicy, redakcja serwisu Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego publikuje artykuł, który przybliża Czytelnikom postać Matki Ewy poprzez omówienie kilku publikacji książkowych, które ukazały się w ostatnich kilku latach w języku polskim, a poświęcone są wybitnej Ślązaczce.
Artykuł „Pamięć o Matce Ewie w 150 lat od jej urodzin” autorstwa dr Anety Sokół, znawczyni piśmiennictwa ewangelickiego, dostępny jest w dołączonym pliku w formacie PDF: pobierz (plik PDF 0,6 MB). Tekst artykułu został opublikowany także w drukowanym kwartalniku „Ewangelik”.
Ewa von Tiele-Winckler (1866-1930), córka zasłużonego dla śląskiego górnictwa przemysłowca Huberta von Tiele-Wincklera i Waleski von Winckler, urodziła się i wychowała na zamku w Miechowicach. Wywodziła się z bogatej rodziny dysponującej ogromnym majątkiem, ale swoje życie postanowiła poświęcić służbie dla biednych i potrzebujących; wyczulona od dziecka na cierpienie i nierówność społeczną, po wczesnej utracie matki podjęła decyzję o zostaniu diakonisą, znaną odtąd pod imieniem Matki Ewy. Począwszy od założonego w Miechowicach domu „Ostoja Pokoju” po rozrastający się w ciągu kolejnych lat miechowicki kompleks ośrodków pomocy, akcję zakładania domów dla bezdomnych dzieci, po służbę miechowickich diakonis w wielu krajach, od Norwegii po Chiny, Egipt czy Indie – takie rozmiary przybrało dzieło Matki Ewy, podjęte w imię wierności przesłaniom Ewangelii. Pamięć o jej życiu wypełnionym działalnością charytatywną na rzecz wszystkich biednych, bez względu na narodowość czy wyznanie, przetrwała i jest pielęgnowana do dziś.
Odpowiedz