Archiwum

Promocja książki ks. Ryszarda Janika „Z kart przeszłości luterańskiego zboru w Jaworzu” wydanej przez PTEw w Jaworzu

11 kwietnia 2016 r. Oddział PTEw w Jaworzu obchodził jubileusz 60-lecia ordynacji ks. radcy Ryszarda Janika oraz promocję jego książki pt. „Z kart przeszłości luterańskiego zboru w Jaworzu. Od Reformacji po czasy współczesne”.

Rzadko zdarzają się tak uroczyste momenty w życiu Oddziału, jak ten! Oddział PTEw w Jaworzu w swej ponad trzydziestoletniej historii przeżywał zaledwie kilka podobnie podniosłych momentów. Były to okrągłe jubileusze Oddziału, zjazdy ogólnopolskie PTEw, sesja popularno-naukowa oraz jubileusze pastorostwa Janików: 50-lecie ordynacji ks. radcy R. Janika i 50. rocznica ślubu Ruty i Ryszarda Janików w 2006 roku, ich okrągłe rocznice 70- i 80-lecia urodzin oraz w ubiegłym roku 85-lecia urodzin księdza radcy.

W tym roku przypadła kolejna zacna rocznica 60-lecia ordynacji i zawarcia związku małżeńskiego państwa Janików. Z tej okazji oddział PTEw w Jaworzu wydał obszerną publikację książkową ks. Ryszarda Janika o historii parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworzu. Jubileusz ten był obchodzony przez dwa dni: w niedzielę 10 kwietnia 2016 roku w parafii w Wieszczętach, będących niegdyś filiałem parafii w Jaworzu, którego opiekunem był ks. Ryszard Janik, a gdzie dziś służy jego syn ks. Piotr Janik. Odbyło się tam uroczyste nabożeństwo i spotkanie z udziałem licznych gości.

Leopold Kłoda, prezes oddziału PTEw w Jaworzu

Ks. Władysław Wantulok, proboszcz parafii ewangelickiej w Jaworzu

Życzenia w imieniu
zarządu oddziału PTEw w Jaworzu

Życzenia w imieniu
Towarzystwa Miłośników Jaworza

Józef Król, prezes
Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego

 
 

Natomiast 11 kwietnia 2016 roku w rodzimej parafii w Jaworzu, gdzie ks. radca R. Janik służył od 1956 roku aż do przejścia na emeryturę w 1995 roku, zostało zorganizowane niemniej uroczyste spotkanie w sali parafialnej, na które oprócz członków miejscowego oddziału przybyli zaproszeni goście i parafianie. Spotkanie to miało na celu uczczenie podwójnego jubileuszu ks. R. Janika, a przede wszystkim zaprezentowanie jego nowej książki, która jest jakby ukoronowaniem jego służby duszpasterskiej w parafii jaworzańskiej i zwieńczeniem żmudnej, wnikliwej, kilkudziesięcioletniej pracy nad przeszłością tego zboru.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od powitania przez prezesa oddziału Leopolda Kłodę wszystkich przybyłych do sali parafialnej, po czym gospodarz parafii ks. Władysław Wantulok wygłosił okolicznościowe rozmyślanie i zmówił modlitwę w intencji jubilatów. Całe spotkanie przeplatane było śpiewem czterech pieśni: „Aż dotąd mnie prowadził Bóg” (która została wykonana po modlitwie), „Czyż tron Twój, Panie uwielbiony”, „Czekaj Pana swego” i „Ojcowski dom” (którym zakończono spotkanie jubileuszowo-promocyjne).

Książka liczy prawie 700 stron, na których pomieszczono w 23 rozdziałach dzieje parafii i ewangelicyzmu na obszarze obecnej parafii w Jaworzu. Jest to pierwsze w historii tej parafii opracowanie jej dziejów, za co należy się autorowi wielkie podziękowanie i wdzięczność!

Kolejnym punktem było składanie życzeń, które przekazali wraz z okolicznościowymi laudacjami: w imieniu Oddziału PTEw w Jaworzu – prezes Leopold Kłoda i sekretarz Danuta Kubala, w imieniu ZG PTEw – prezes Józef Król oraz w imieniu Towarzystwa Miłośników Jaworza (którego członkami są w większości ewangelicy) – prezes Ryszard Stanclik i zastępca prezesa Irena Stekla, którzy byli ubrani w piękne stroje śląskocieszyńskie. Następnie Józef Król krótko zaprezentował nowo wydaną książkę i jej autora – ks. radcę Ryszarda Janika. W czasie krótkiej przerwy na poczęstunek była okazja do złożenia osobiście życzeń jubilatom oraz nabycia książki oraz uzyskania dedykacji autora. Następnie pozdrowienia i życzenia wygłosili: wójt gminy Jaworze dr Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący rady gminy Jasienica Jan Batelt oraz ks. prof. dr hab. Manfred Uglorz, którzy także podzielili się osobistymi refleksjami, po czym autor i jubilat ks. Ryszard Janik w krótkim wystąpieniu dzielił się refleksjami z pracy nad książką, a przede wszystkim serdecznie dziękował za pomoc w przygotowaniu książki i urządzenie tak miłego spotkania promocyjnego. Spotkanie zakończono Modlitwą Pańską.

Dr Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza

Jan Bathelt, przewodniczący rady gminy Jasienica

Ks. prof. dr hab.
Manfred Uglorz

Ks. radca Ryszard Janik,
autor i jubilat

Tekst i zdjęcia: Jan Kliber

Ryszard Janik, „Z kart przeszłości luterańskiego zboru w Jaworzu. Od Reformacji po czasy współczesne”, PTEw, Jaworze 2016.

Streszczenie

Publikacja stanowi pierwszą tak obszernie opracowaną monografię obecnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu od czasów najdawniejszych po czasy współczesne – przełomu wieków. Autor przedstawia szeroko, a zarazem zwięźle dzieje parafii, związane z nią na przestrzeni wieków osób, historycznych dokumentów i fotografii. W monografii uwzględniono nie tylko miejscowość Jaworze ale parafialnie związane z nim wsie z ich historią przynależności eklezjalnie do Superintendentury Morawsko-Śląskiej, Senioratu Śląskiego, a ostatnio do Diecezji Cieszyńskiej. Opisano dzieje powstania tych miejscowości, rolę szlachty oraz jej wpływy na przyjęcie i rozwój ewangelicyzmu na tychże terenach. Zwłaszcza, że szereg panów na Jaworzu, Jasienicy, Grodźcu i innych zapisało się znacząco zarówno dla ruchu reformacyjnego, jako też ewangelickiego życia religijno-kościelnego, ewangelickiej literatury i kultury na ziemi cieszyńskiej i bielskiej. Założeniem monografii była dążność Autora do wyakcentowania miejsca i dziejów Jaworza i okolicy, często pomijanych, zapomnianych i niedocenianych w dziejach ewangelicyzmu Polskiego. Ponieważ w przeszłości do jaworzańskiego ewangelickiego zboru w Jaworzu należały także pobliskie wioski: Jasienica, Rudzica, Biery, Świętoszówka, Łazy, Grodziec, Bielowicko, Wieszczęta, Roztropice, Iłownica oraz Kowale, Pogórze, Międzyrzecze Górne i Wapienica, gdzie te ostatnie odłączyły się w XIX wieku wchodząc do nowo powstałych zborów w Starym Bielsku (1829), Skoczowie (1863) i Międzyrzeczu (1866) zaś w 1992 roku do erygowanej parafii Wieszczęta-Kowale, to jednak wszystkie te miejscowości są w niniejszym opracowaniu uwzględnione. Opracowanie jest niebywale szczegółowe, jednak dla czytelnika szukającego zwięzłej informacji nie jest to przeszkodą, gdyż wybrana przez Autora struktura tekstu jest bardzo czytelna, co ułatwia znalezienie informacji, które w określonym momencie są potrzebne. Praca zawiera również ilustracje niektórych odkrytych przez Autora dokumentów mających źródłowy charakter a także wiele historycznych fotografii osób i wydarzeń.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>