O życiu i działalności biskupa Juliusza Burschego ukazało się na przestrzeni ostatnich lat wiele publikacji, w tym kilka książek. Natomiast mniej znane były dotychczas losy jego licznego rodzeństwa, z którego dwóch braci, Edmund i Alfred, podobnie jak sam Juliusz, poniosło śmierć w niemieckich obozach koncentracyjnych. Staraniem potomków ukazała się w Wydawnictwie „Augustana” praca zbiorowa poświęcona „Rodzinie Burschów”.
Oddział warszawski Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zorganizował 15 lutego 2016 r. promocję tej cennej pozycji, którą przedstawił zebranym członkom i sympatykom dr Aleksander Łupienko – praprawnuk Biskupa. Dzieło to składa się z trzech części.
W części pierwszej, zatytułowanej „Działalność biskupa Juliusza Burschego na niwie kościelnej, politycznej i społecznej”, wypowiadają się historycy i teolodzy, autorzy referatów wygłoszonych podczas sesji naukowej z okazji 150. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci Biskupa.
W części drugiej uwaga jest skupiona na osobie i rodzinie biskupa Juliusza Burschego, a także na jego rodzeństwie i tego rodzeństwa potomkach. Z wyjątkiem jednego (o ks. prof. Edmundzie Bursche) są to teksty napisane przez potomków Juliusza, Alfreda, Emila, Teodora, Henryka, Ernesta i Zofii Sachs z domu Bursche. Część trzecią, zawierającą liczne fotografie z życia Rodziny, poprzedza tekst Stefana Gardawskiego – praprawnuka Biskupa.
Prezentacja książki spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania, o czym świadczyła żywa dyskusja jak również fakt, że wielu z nich zakupiło jej egzemplarze.
Podczas najbliższego spotkania w dniu 21 marca 2016 prof. Karol Karski przedstawi prelekcję: „Spotkanie papieża i prawosławnego patriarchy moskiewskiego na Kubie – jego znaczenie dla ekumenizmu”.
Odpowiedz