Archiwum

IV kwartał 2015 r. w jaworzańskim oddziale PTEw

Ks. radca Jan Badura

W mijającym ostatnim kwartale 2015 roku odbyło się kilka zróżnicowanych tematycznie zebrań oddziału.

5 października ks. radca Jan Badura przybliżył postać i twórczość duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena w 140. rocznicę jego śmierci. Nie miejsce tu, by przypominać życiorys duńskiego prozaika, gdyż każdy internauta bez problemu może to uczynić w wyszukiwarce, warto jednak wspomnieć kilka znamiennych faktów z jego życia. Otóż dość wcześnie, już jako kilkunastolatek musiał radzić sobie sam w życiu zamieszkując w Kopenhadze, następnie próbował sił jako aktor oraz autor sztuk teatralnych i wierszy, jednak bez większego powodzenia. Andersen prowadził swoje „Dzienniki” przez 50 lat, dzięki którym można poznać szczegóły jego życia i osobowość, lecz także kraj rodzinny oraz miejsca, które odwiedzał. Czuł się bardzo samotny, dlatego jego szczególna więź z Bogiem jest odczuwalna w jego twórczości, jak również w wielu fragmentach „Dzienników”. Poddanie się woli Bożej i wdzięczność za Jego opiekę, są doskonałymi przykładami ewangelickiej pobożności pisarza, który w jednym z wiersze wyraził się następująco:

„Bądź wola Twoja, Panie,
W Tobie mą ufność pokładam,
W Twym blasku widzę skąpane
Anioły i muszek stada.
Ty władasz gwiazdami, Panie,
I losem ziemskiej marności,
Idę za Twoim przesłaniem,
Boś dobrem i mądrością.
Daj siłę, Panie na wysokości,
I pozwól mi służyć
Choć na ułamek Twej świętości”
.

Kwesta cmentarna 1 listopada. Od lewej: Jerzy Chałupski, Janusz Pieszka, prezes oddziału Leopold Kłoda

1 listopada członkowie oddziału prowadzili – jak co roku – kwestę cmentarną na cmentarzu parafialnym w Jaworzu, z której dochód przeznaczony jest na renowację zabytków cmentarnych w parafii.

Ks. Karol Macura

2 listopada na comiesięcznym zebraniu oddziału ks. Karol Macura w swej prelekcji próbował odpowiedzieć na pytanie: „Czy istnieje architektura ewangelicka? – architektura i sztuka kościołów ewangelickich w Polsce”. Po prezentacji w kwietniu, podczas której szczegółowo omówiono architekturę kościołów ewangelickich w aglomeracji przemysłowej Górnego Śląska, uczestnicy zebrania, na podstawie wybranych przykładów mieli okazję zapoznać się w prezentacji multimedialnej z architekturą kościołów ewangelickich z terenu całego kraju.

Ponieważ już dwa oddziały PTEw wcześniej zrelacjonowały podobną prelekcję na swych zebraniach, nie ma potrzeby powtarzania tego, co już zostało napisane. Wystarczy podsumować, że architektura kościołów ewangelickich w Polsce jest różnorodna ponieważ kształtowała się w odmiennych warunkach geopolitycznych, gdyż na dzisiejszych terenach Polski działały przed II wojną światową różne Kościoły ewangelickie położone na terenach Austrii, Prus i Rosji.

Ewa Londzin

Zespół Cantate

7 grudnia miał miejsce Wieczór Adwentowy jaworzańskiego oddziału, na który złożyły się:

  • występ zespołu „Cantate”, który wykonał 6 pieśni,
  • prelekcja pastorowej Ewy Londzin „Mój Adwent” – prelegentka wskazała na podstawie przeżyć z domu rodzinnego w okresie swego dzieciństwa oraz doświadczeń z domu pastorskiego i parafii w Dzięgielowie, jak można przeżyć adwent inaczej – w wyciszeniu i spokoju, bez zabiegania, robiąc wiele pożytecznych rzeczy dla domu i bliźnich, i w ten sposób przygotowując się duchowo na przyjście Jezusa, będąc z dala od komercyjnego zgiełku,
  • rozważanie ks. radcy Ryszarda Janika o opłatku wigilijnym – jego pochodzeniu i symbolice,
  • prezentacja multimedialna Jana Klibra „Jak minął rok 2015 w jaworzańskim oddziale PTEw czyli przeżyjmy to jeszcze raz”.

W czasie tego wieczoru nie zabrakło śpiewu pieśni adwentowych oraz opłatka, którym dzielono się składając najlepsze życzenia.

Wszystkim
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku:
Wiele radości z przyjścia Pana Adwentu – Jezusa Chrystusa
Wiele niezapomnianych chwil spędzonych w rodzinnym gronie w Święta
Oraz nadziei, Pokoju i obfitego Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień
Nowego Roku
W imieniu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu

składa Jan Kliber

Tekst i zdjęcia: Jan Kliber

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>