W grudniu wykorzystaliśmy trzy nieświąteczne czwartki.
Na pierwszym z nich (4 grudnia) Stanisława Ruczko przypomniała ostatnią z serii sylwetek, postać Jana Taciny (1909-1990). Pochodzący z Oldrzychowic (ob. Republika Czeska), muzycznie kształcił się w Cieszynie i w Katowicach, przez długie lata był związany z Bielskiem-Białą jako nauczyciel i folklorysta Muzeum. Dał się poznać jako nowator w zakresie nauczania muzyki, ale przede wszystkim jako niezmiernie ofiarny dokumenalista folkloru muzycznego nie tylko Ziemi Cieszyńskiej. Swoimi zainteresowaniami objął także Żywiecczyznę i Górny Śląsk łącznie z Opolskim. Nagrał ponad 50 płyt fonograficznych, spisał łącznie ponad 14 tysięcy tekstów i melodii pieśni i tańców. Miał tę przewagę nad pozostałymi zbieraczami folkloru, że był obdarzony absolutnym słuchem, dzięki czemu bezbłędnie mógł zapisać każdą zasłyszaną melodię. Swoimi zbiorami wzbogacił zasoby kultury duchowej wielu muzeów i placówek naukowych. Tylko niektóre zebrane pieśni udało mu się opublikować w postaci zborów: „Gronie nasze gronie”, „Pieśni ludowe Śląska Opolskiego”, „Tańce ludowe Śląska Cieszyńskiego”, „Kolędy beskidzkie”. Zginął tragicznie w Katowicach, potrącony przez samochód.
W czwartek 10 grudnia Władysław Sosna w 150 obrazach przedstawił całoroczną działalność Oddziału w 2015 r. Zorganizowano, poza zebraniem sprawozdawczym, 39 czwartków klubowych PTEw (ich tematyka prezentowana była tutaj w comiesięcznych relacjach) i 8 wycieczek krajoznawczych, w tym jedna 3-dniowa do Bratysławy. Wycieczka zamykająca sezon 2015 nosiła numer 279. Oddział był gospodarzem kolejnego spotkania roboczego oddziałów PTEw działających na terenie Śląska Cieszyńskiego (Bielsko-Biała, Cieszyn, Jaworze, Ustroń), gościł także delegację oddziału PTEw z Żor. Z kolei oddział PTEw w Katowicach zaprosił na swoje spotkanie Władysława Sosnę. Imprezą zorganizowaną przez Zarząd Główny PTEw na terenie oddziału cieszyńskiego było spotkanie promocyjne książki „Barwy luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim” pióra Władysława Sosny. Na łamach informatora parafialnego „Wieści Wyższobramskie” od kilku lat drukowany jest cykl „Ludzie i wydarzenia”. W grudniowym numerze zamieszczono 213 odcinek tego cyklu.
Ostatnie przedświąteczne i zamykające ten rok spotkanie, to także tradycyjny już wieczór adwentowy (17 grudnia) Na jego program złożyło się krótkie rozważanie świąteczne do fragmentu Ewangelii św. Łukasza (rozdz. 2) ks. Tomasza Chudeckiego, recytacja poezji religijnej przez Stanisławę Ruczko, wspólny śpiew kolęd ze śpiewniczka PTEw i dzielenie się opłatkiem. Odczytane zostały także otrzymane życzenia.
Tekst: Władysław Sosna, zdjęcia: Edward Figna
Odpowiedz