Archiwum

Wrzesień w jaworzańskim Oddziale PTEw

Ks. Paweł Wałach (1865-1907)

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek miesiąca, 7 września członkowie oddziału PTEw w Jaworzu zebrali się celem wysłuchania odczytu. Tym razem prelekcją usłużył nam ks. radca Ryszard Janik, któremu jesteśmy ogromnie wdzięczni, że mimo problemów zdrowotnych wyraził chęć zaprezentowania postaci ks. Pawła Wałacha – duszpasterza w Jaworzu.

Ks. radca Ryszard Janik

Ks. Paweł Wałach urodził się 19 marca 1865 r. w Ligotce Kameralnej (dziś Republika Czeska) jako syn Adama Wałacha (właściciela dziedzicznego wójtostwa, wójta gminy, kuratora parafii i senioratu śląskiego) i Ewy z d. Krzywoń. Studia teologiczne odbył w Wiedniu i Lipsku, po czym został ordynowany w Ligotce Kameralnej 7 czerwca 1891 roku, gdzie został wikariuszem u boku ks. Jerzego Bogumiła Heczki do 1893 roku. Od roku 1893 rozpoczął swą służbę w Jaworzu wpierw jako wikariusz, a po śmierci ks. Hermana Kotschego został wybrany proboszczem parafii. Służbę tę przerwała nagła śmierć 31 stycznia 1907 roku. Był założycielem Kasy Raiffeisena w Jaworzu, poprzedniczki dzisiejszego Banku Spółdzielczego, Poprzez zbiórkę funduszy na przebudowę kościoła w Jaworzu, przygotował grunt do realizacji tego dzieła, które się ziściło w 1912 roku.

Dwór Kossaków
w Górkach Wielkich

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

17 września odbyła się półdniowa wycieczka, tym razem do Górek k. Skoczowa i Brennej. W Górkach zwiedzając Muzeum Biograficzne i Dwór Kossaków przypomnieliśmy sobie lub zapoznaliśmy się z życiem i twórczością pisarki Zofii z Kossaków Szatkowskiej p.v. Szczuckiej oraz z dziejami rodziny, z której pochodzili słynni polscy malarze Juliusz i Wojciech Kossakowie. Nieopodal ruin dworu Kossaków znajduje się pozostawiona bez opieki słynna Stanica Harcerska założona i zbudowana w latach 1936-1937 przez działacza harcerskiego druha Aleksandra Kamińskiego – autora książki „Kamienie na Szaniec”.

Kościół ewangelicki w Brennej

Chlebowa Chata w Górkach

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie kościoła w Brennej, po którym oprowadzał nas ks. Roman Kluz. Kościół został poświęcony w roku 1988, zaś parafia powstała w roku 1992. Ostatnim etapem wycieczki była „Chlebowa Chata” w Górkach, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się lub przypomnieć jak to dawniej na wsi bywało oraz aktywnie uczestniczyć w niektórych prezentacjach, poza tym mieliśmy możliwość degustacji własnoręcznie uformowanych podpłomyków (placków z ciasta chlebowego) pieczonych w piecu piekarskim, a także domowego chleba z masłem lub smalcem. Ci, którzy tego nie wiedzieli, mogli się dowiedzieć jak pozyskuje się miód oraz jak robi się masło i twaróg. Tak więc syci wrażeń oraz nadal czujący w ustach wiejskie smaki powróciliśmy w rodzinne strony!

Tekst i zdj. Jan Kliber

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>