Archiwum

Jubileusz szkoły ewangelickiej obchodzono w Ustroniu

Tablica pamiątkowa z 2015 r.

W bieżącym roku 15 września odbyły się uroczystości związane ze 145. rocznicą powstania i poświecenia szkoły ewangelickiej w Ustroniu. Uroczystości zostały zorganizowane przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Ustroniu, Towarzystwo Miłośników Ustronia i Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział w Ustroniu. Składały się one z dwóch części. W pierwszej dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, a w drugiej w pomieszczeniach parafialnych odbyła się sesja popularno-naukowa.

Zgromadzonych licznie przed budynkiem szkoły przy ul. Stawowej uczestników przywitał proboszcz parafii ks. Piotr Wowry. Przytoczył ono motto będące na tablicy, którego autorem był proboszcz ustroński ks. Jerzy Janik – inicjator budowy szkoły: „Szkoła była osadą prawdziwego kształcenia, w której często znakomici ludzie pobierali pierwsze początki późniejszej wielkiej nauki”. Obecnie w budynku dawnej szkoły ewangelickiej ma swoją siedzibę oddział Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Odsłonięcia tablicy dokonał ks. bp. Paweł Anweiler w towarzystwie proboszcza ks. Piotra Wowry, prezes ustrońskiego Oddziału PTEw Danuty Pilch i prezes Towarzystwa Miłośników Ustronia Bożeny Kubień. Przed odsłonięciem tablicy ks. biskup odczytał tekst z Ewangelii św. Jana, a następnie zmówił modlitwę: „Wszechmogący Boże, dziękujemy Ci za tych, którzy byli przed nami, a którzy po dzień dzisiejszy służą nam jako wzór do naśladowania. Niechaj ta tablica będzie świadectwem wychowania w miłości i przywiązaniu do Ciebie, do Kościoła, do Ojczyzny, do całej wspólnoty ludzkiej. Spraw też, by przypominała o najlepszych cechach tych wszystkich, którzy tutaj pobierali naukę i nauczali”.

Odsłonięta tablica znajduje się obok tablicy pochodzącej z 1987 roku, na której niestety brak informacji, że szkoła ta od samego początku była szkołą ewangelicką. Organizatorzy tamtej uroczystości z 1987 roku nie tylko pominęli informację o ewangelickim charakterze szkoły, ale nawet nie zaprosili na uroczystość ówczesnego proboszcza ustrońskiej parafii.

Występ młodzieży

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości przeszli do Domu Parafialnego na jej drugą część, którą była sesja popularno-naukowa. Sesja rozpoczęła się od występu grupy młodzieży z dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jerzego Michejdy. Ponad 40-osobowa grupa uczniów i uczennic zaprezentowała program słowno-muzyczny poświęcony nie tylko szkole, ale przede wszystkim jej patronowi. Przypomniały także wiersz, który znajdował się na korytarzu:

Z myślą o tym, że tu szkoła
Wstępuj jakby do kościoła,
Skromnością i statkiem uszanuj te mury,
Bo Bóg wszechmogący patrzy na cię z góry

Program przygotowali nauczyciele Szkoły: Barbara Kossakowska, Aleksandra Pruszydło i Przemysław Sztwiertnia. Podziękowaniem za ciekawy występ były brawa na stojąco, którymi żegnano młodych wykonawców.

W części odczytowej wygłoszone zostały referaty:

  • Lidia Szkaradnik zaprezentowała prelekcję „Z dziejów szkolnictwa ewangelickiego w Ustroniu”. Powiedziała m.in. o tym, że w ustrońskiej szkole ewangelickiej konsekwentnie nauczano w języku polskim i tak długo, jak była ona ewangelicka, język niemiecki traktowano tylko jako jeden z przedmiotów nauczania. Obowiązek szkolny miały dzieci w wieku 6 do 12 lat.
  • Bożena Kubień zaprezentowała wykład: „Zabytkowy gmach szkoły przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu” połączony z prezentacją fotografii archiwalnych i współczesnych. Najstarsza zaprezentowana ilustracja pochodziła z 1883 roku z ksiązki ks. J. Janika „Historyja ewangelickiego zboru ustrońskiego”. Pozostałe fotografie pozwalały zobaczyć ciekawe fragmenty pięknych sklepień kolebkowych i żaglastych.
  • Ewa Lankocz i Elżbieta Tyrna w swoim wystąpieniu zaprezentowały temat „Od Polskiego Kółka Pedagogicznego do Związku Nauczycielstwa Polskiego”. Nie przypadkowo temat ten znalazł się programie sesji. W tym roku przypada 110. rocznica założenia w Ustroniu Kółka Pedagogicznego. Głównym inicjatorem powołania tej organizacji był Jerzy Michejda.

Zaprezentowane na sesji referaty stanowiły skróty. Pełne teksty bogato ilustrowane zostaną zamieszczone w „Pamiętniku Ustrońskim” t. 18. Jego wydanie Towarzystwo Miłośników Ustronia przewiduje na początku grudnia bieżącego roku.

Po części referatowej uczestnicy sesji zaproszeni zostali na spotkanie przy kawie i ustrońskich „kołoczach”. Była okazja do wspominania czasów kiedy było się uczniem tej szkoły.

Organizatorzy uroczystości dziękują firmie J. P. Pilch Sp. z o. o. z Ustronia za wykonanie i montaż tablicy.

Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Uczestnicy uroczystości

Odsłonięcie tablicy

Występ młodzieży

W sali parafialnej

Lidia Szkaradnik

Bożena Kubień

Ewa Lankocz

Spotkanie przy kawie

Spotkanie przy kawie

Tablice pamiątkowe z lat 1987 i 2015

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>