Sierpniowa wycieczka Oddziału PTEw w Ustroniu zorganizowana została na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jej zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pieskowej Skały. Nie mieliśmy okazji zwiedzić jedynego zachowanego w całości zamku zaliczanego do „orlich gniazd”, gdyż obecnie trwają tam prace remontowe i można go oglądać tylko z zewnątrz. O jego historii oglądając zewnętrzne mury opowiadała miejscowa przewodniczka. Zamek na miejscu o sto lat starszej warowni wybudował Kazimierz Wielki. Na przestrzeni wieków miał wielu właścicieli. Obecnie stanowi filię Państwowych Zbiorów Sztuki Zamku na Wawelu.
Po krótkim spacerze do Maczugi Herkulesa, która jest najbardziej znaną skałką Ojcowskiego Parku Narodowego, dochodzimy do parkingu i autokarem udajemy się do Ojcowa, który do drugiej wojny światowej był uzdrowiskiem. Jego zabudowa willowa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Ze względu na swoją urodę w tamtych czasach przylgnęło do Ojcowa określenie „Polska Szwajcaria”. Z dawnych czasów zachował się Zamek Ojcowski wybudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Z zamku do naszych
czasów zachowały się: brama wjazdowa, ośmioboczna wieża, studnia oraz fragmenty
murów obronnych.
Piechotą dochodzimy doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej. Naprzeciwko niej na Górze Koronnej znajduje się jedna z dwóch udostępnionych do zwiedzania jaskiń – Jaskinia Ciemna. Po krótkim spacerze pokonując odcinek około 400 m i różnicę poziomów 70 m dochodzimy do jej wejścia. W grocie tej odkryto najstarsze, pochodzące sprzed 120 tys. lat ślady pobytu człowieka. Jaskinia jest długa na 186 m, a jej nazwa pochodzi od okopconych ścian. Po zwiedzeniu jaskini udajemy się do Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego na projekcję filmu o Parku w wersji 3D. W ojcowskiej restauracji „Pod Nietoperzem” jemy obiad.
Wyjeżdżamy z Ojcowa do Ogrodzieńca. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Chechło na skraju Pustyni Błędowskiej. Jest to ciągnący się piaszczysty wał długości 10 km i szerokości 4 km, który obecnie jedynie w części zasługuje na miano pustyni.
Zwiedzamy ruiny zamku Ogrodzieniec. Na wapiennych skałach pozostały do naszych czasów harmonizujące z krajobrazem ruiny gotycko-renesansowego zamku. Zamek został wzniesiony przez Seweryna Bonera na Górze Zamkowej (najwyższe wzniesienie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, 515,5 m n.p.m.) w latach 1530-1545, na pozostałościach z XIV-XV wieku.
W Ogrodzieńcu kończymy naszą wycieczkę. Dalsze zwiedzanie Jury Krakowsko- Częstochowskiej planujemy w roku przyszłym. Zwiedzanie rozpoczniemy w Ogrodzieńcu a zakończymy w Częstochowie.
Wycieczkę dla naszego Oddziału PTEw zorganizowało Biuro Turystyczne „Gronie” z Ustronia.
Tekst i zdjęcia: Michał Pilch
Odpowiedz