Archiwum

Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Zamek Pieskowa Skała

Wycieczka PTEw Ustroń

Sierpniowa wycieczka Oddziału PTEw w Ustroniu zorganizowana została na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jej zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pieskowej Skały. Nie mieliśmy okazji zwiedzić jedynego zachowanego w całości zamku zaliczanego do „orlich gniazd”, gdyż obecnie trwają tam prace remontowe i można go oglądać tylko z zewnątrz. O jego historii oglądając zewnętrzne mury opowiadała miejscowa przewodniczka. Zamek na miejscu o sto lat starszej warowni wybudował Kazimierz Wielki. Na przestrzeni wieków miał wielu właścicieli. Obecnie stanowi filię Państwowych Zbiorów Sztuki Zamku na Wawelu.

Maczuga Herkulesa

Brama do zamku w Pieskowej Skale

Po krótkim spacerze do Maczugi Herkulesa, która jest najbardziej znaną skałką Ojcowskiego Parku Narodowego, dochodzimy do parkingu i autokarem udajemy się do Ojcowa, który do drugiej wojny światowej był uzdrowiskiem. Jego zabudowa willowa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Ze względu na swoją urodę w tamtych czasach przylgnęło do Ojcowa określenie „Polska Szwajcaria”. Z dawnych czasów zachował się Zamek Ojcowski wybudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Z zamku do naszych
czasów zachowały się: brama wjazdowa, ośmioboczna wieża, studnia oraz fragmenty
murów obronnych.

Zamek w Ojcowie

Piechotą dochodzimy doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej. Naprzeciwko niej na Górze Koronnej znajduje się jedna z dwóch udostępnionych do zwiedzania jaskiń – Jaskinia Ciemna. Po krótkim spacerze pokonując odcinek około 400 m i różnicę poziomów 70 m dochodzimy do jej wejścia. W grocie tej odkryto najstarsze, pochodzące sprzed 120 tys. lat ślady pobytu człowieka. Jaskinia jest długa na 186 m, a jej nazwa pochodzi od okopconych ścian. Po zwiedzeniu jaskini udajemy się do Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego na projekcję filmu o Parku w wersji 3D. W ojcowskiej restauracji „Pod Nietoperzem” jemy obiad.

Pustynia Błędowska

Wyjeżdżamy z Ojcowa do Ogrodzieńca. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Chechło na skraju Pustyni Błędowskiej. Jest to ciągnący się piaszczysty wał długości 10 km i szerokości 4 km, który obecnie jedynie w części zasługuje na miano pustyni.

Zamek w Ogrodzieńcu

Zwiedzamy ruiny zamku Ogrodzieniec. Na wapiennych skałach pozostały do naszych czasów harmonizujące z krajobrazem ruiny gotycko-renesansowego zamku. Zamek został wzniesiony przez Seweryna Bonera na Górze Zamkowej (najwyższe wzniesienie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, 515,5 m n.p.m.) w latach 1530-1545, na pozostałościach z XIV-XV wieku.

W Ogrodzieńcu kończymy naszą wycieczkę. Dalsze zwiedzanie Jury Krakowsko- Częstochowskiej planujemy w roku przyszłym. Zwiedzanie rozpoczniemy w Ogrodzieńcu a zakończymy w Częstochowie.

Wycieczkę dla naszego Oddziału PTEw zorganizowało Biuro Turystyczne „Gronie” z Ustronia.

Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>