Archiwum

Czerwiec w jaworzańskim oddziale PTEw

Jan Hus (ok. 1370-1415)

600. rocznica śmierci Jana Husa, czeskiego reformatora Kościoła

W bieżącym roku obchodzona jest 600. rocznica śmierci Jana Husa, czeskiego reformatora Kościoła. Rocznicę uroczyście obchodzi się w ojczyźnie Jana Husa – Czechach, ale nie jest obojętna także nam, mieszkającym na Śląsku, na pograniczu. Nie jest obojętna z powodu następstw tragicznej śmierci Husa, którymi były wojny husyckie oraz stacjonujące tabory husytów m.in. w pobliżu Bielska oraz innych częściach Śląska Cieszyńskiego. Z tego powodu jaworzański oddział wraz z parafią ewangelicką w Jaworzu urządził 8 czerwca 2015 r. Wieczór poświęcony postaci Jana Husa. Z prelekcją o Janie Husie przybył z zaprzyjaźnionego Kościoła Ewangelickiego (ŚKEAW) w Republice Czeskiej emerytowany biskup tegoż Kościoła, ks. dr Stanisław Piętak.

Ks. bp Stanisław Piętak

Prelegent na początku swego wystąpienia tytułem wstępu zaprezentował poprzedników Husa, wspominając na początku Waldensów działających na pograniczu Czech, następnie Konrada Waldhausera z Pragi (ok. 1326-1369), Jana Milíča z Kroměříža (pomiędzy 1320 i 1325 – 1374), Tomáša Štítnego ze Štítného (1333-1409), Matěja z Janova (pomiędzy 1350 i 1355 – 1393). Pod koniec XIV wieku dotarła do Pragi nauka Jana Wiklifa (1320-1384).

Następnie został przedstawiony krótki życiorys Jana Husa, który urodził się w miejscowości Husinec ok. 1370 r., do szkoły uczęszczał w miasteczku Prachatice, studia humanistyczne i teologiczne ukończył na Uniwersytecie Karola w Pradze. Wkrótce stał się tam dziekanem i rektorem tej uczelni. W 1402 r. król Wacław mianował go kaznodzieją Kaplicy Betlejemskiej. Za głoszenie swych poglądów w 1411 r. został ekskomunikowany, po czym ukrywał się na zamkach Kozi Hradek i Krakovec. Z końcem 1414 r. wyjechał do Konstancji zaopatrzony w żelazny list cesarza Zygmunta Luksemburskiego, tam został jednak uwięziony, sądzony i w konsekwencji skazany na spalenie na stosie. Wyrok wykonano 6 lipca 1415 roku.

Kaplica Betlejemska w Pradze

Kolejnym punktem prelekcji było omówienie w czterech punktach reformy Husa: (1) Słowo Boże powinno być zwiastowane w zrozumiałym języku, (2) Nauka Kościoła oraz życie wiernych powinny zgadzać się z Pismem Świętym, (3) Bóg jest godzien chwały, dlatego całe zgromadzenie wiernych powinno Go uwielbiać, (4) Hus wierzył w prawdę, którą był, jest i będzie Jezus Chrystus. Zostały też omówione dzieła Jana Husa.

Licznie zebrani w sali parafialnej uczestnicy zostali zapoznani także z „poglądami na Husa w obecnych czasach”. Swą prelekcję nasz gość zakończył słowami: „Hus jest i dziś aktualny, ponieważ mocno podkreśla autorytet Pisma Świętego jako najwyższą normę naszej wiary i życia, a prawdę znajduje w Chrystusie Jezusie”. Apostoł Paweł w hymnie miłości pisze: „Miłość… nie raduje się z niesprawiedliwości, ale raduje się z prawdy…“ (1 K 13,6).

W dalszej części Wieczoru został wyświetlony film o Janie Husie – jedna z trzech nakręconych dotychczas wersji (1954: Czechosłowacja, 1977: USA, 2014: Republika Czeska).

Przed szybem kopalni Guido w Zabrzu

Wycieczka na Górny Śląsk: Industrialnie i szlakiem ewangelickich kościołów neogotyckich

Rozpoczęcie lata jaworzański oddział uczcił wycieczką, która prowadziła do centrum przemysłu wydobywczego węgla, do Zabrza i Rudy Śląskiej, by zwiedzić skanseny górnicze kopalni „Guido” oraz „Królowa Luiza”. Zainspirowani w kwietniu projekcją filmu o neogotyckich kościołach ewangelickich w Diecezji Katowickiej, zwiedziliśmy dwa z prezentowanych w filmie, w Zabrzu i Rudzie Śląskiej-Wirku, po których oprowadzali nas proboszczowie tych parafii – ks. Dariusz Dawid oraz ks. Marcin Brzóska. Akurat te dwa kościoły są zróżnicowane architektonicznie i właśnie chodziło o to, by zobaczyć dwie różne formy architektoniczne.

W kościele ewangelickim w Zabrzu

Poza wymienionymi obiektami zwiedziliśmy także Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Taka konwencja wycieczek, tj. podział na obiekty świeckie jak muzea, zamki, uzdrowiska, obiekty industrialne, oraz na obiekty sakralne wydaje się jak najbardziej racjonalna, spotkania w parafiach ewangelickich, zwiedzanie kościołów odpowiadają założeniom statutowym PTEw, gdzie mowa o pielęgnowaniu więzi i pogłębianiu wspólnoty ze współwyznawcami (§ 9 i 10 a).

Przed kościołem ewangelickim w Wirku

Warto powiedzieć, że w ciągu 10 lat na 30 zorganizowanych wycieczek zwiedzono 35 kościołów ewangelickich w kraju i zagranicą, z czego na ostatnie dwa lata obecnej kadencji przypada 20 parafii z 21 kościołami. W Diecezji Katowickiej zwiedziliśmy dotychczas kościoły w Byczynie, Kluczborku, Lasowicach Małych i Wielkich, Pokoju, Lubieni, Golasowicach, Warszowicach, Żorach, Mikołowie, Tychach, Hołdunowie, Pszczynie, Zabrzu i Wirku. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zwiedzić pozostałe prezentowane w filmie „Dzieło Łaski”!

Tekst i zdjęcia: Jan Kliber

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>