Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Warszawie kontynuując cykl spotkań poświęconych różnym Kościołom działającym na terenie naszego kraju, zaprosił 20 kwietnia 2015 prof. dr. hab. Tadeusza Jacka Zielińskiego, który wygłosił prelekcję „Kościół Chrześcijan Baptystów w Polsce: historia – doktryna – teraźniejszość”.
Z prezentacji multimedialnej, przedstawionej z dużą erudycją, mogliśmy się dowiedzieć, że społeczność baptystyczna, która zrodziła się na terenie Anglii na początku XVII w., na ziemiach polskich pojawiła się w połowie XIX stulecia. Wśród cech charakterystycznych tej wspólnoty protestanckiej prelegent wymienił trzy: konwertyzm – nawrócenie jako podstawowe doświadczenie chrześcijanina, biblizm – Biblia jako podstawowa norma wiary i życia chrześcijanina oraz konwentyklizm – wspólnota nawróconych chrześcijan jako podstawowy przejaw Kościoła.
Prof. Zieliński, który jest autorem wielu ważnych publikacji na temat baptyzmu, dużo uwagi poświęcił w swoim wystąpieniu również dziejom i aktualnej sytuacji baptyzmu w Polsce. Nie unikał też zwrócenia uwagi na pewne problemy, z jakimi boryka się Kościół baptystyczny w naszym kraju, takimi jak np. zróżnicowana postawa wiernych wobec utrzymywania stosunków ekumenicznych z wyznawcami innych Kościołów.
Podczas spotkania 18 maja 2015 prelegentem będzie ks. Tomasz Pieczko z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, który będzie mówił na temat: „Jan Hus – życie i dzieło. W 600. rocznicę tragicznej śmierci”.
Odpowiedz