W styczniu 2015 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze. Podsumowany został rok ubiegły oraz zaprezentowane zostały tegoroczne propozycje programowe.
Ustroński Oddział tak przedstawia się w liczbach:
– członkowie Oddziału (stan na 31.12.2014) – 56 osób,
– spotkania i wycieczki – 12,
– uczestnicy spotkań 477 osób,
– w tym członkowie Oddziału – 317 (66%) osób,
– średnia frekwencja na spotkaniach – 40 osób,
Z danych tych wynika, że ponad 30% uczestników nie jest członkami naszego Oddziału. Tradycyjnie już w naszych spotkaniach uczestniczą osoby spoza PTEw, naszej parafii, a nawet naszego kościoła.
W roku ubiegłym nawiązaliśmy kontakt z założonym w 1888 roku Towarzystwem Miłośników Ustronia (TMU). Pierwszą wspólnie organizowaną imprezą była sesja popularno-naukowa związana z 80. rocznicą „Prażakówki”. Obszerna relacja z tego spotkania wydrukowana została w 17. tomie „Pamiętnika Ustrońskiego”, publikacji wydawanej przez TMU. W roku bieżącym przewidujemy dalsze wspólne działania i spotkania.
Na spotkaniu lutowym gościliśmy Romana Macurę, który zaprosił nas na multimedialną wycieczkę do Kolumbii. Bardzo ciekawy kraj, który jako jedyny w Ameryce Południowej ma dostęp do obu oceanów. Pokazał nam ciekawe zabytki z początków pokolumbijskiej kolonizacji, oraz Kolumbię współczesną. Multimedialną podróż rozpoczęliśmy w stolicy Bogocie, a zakończyliśmy Cartagenie nad Morzem Karaibskim.
Spotkanie marcowe było poświęcone prezentacji 17. tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”. W pierwszej części spotkania Michał Pilch zaprezentował zawartość tego wydawnictwa. Nie było to streszczenie poszczególnych artykułów, ale próba zainteresowania słuchaczy z poszczególnymi opracowaniami.
Pierwsze artykuły dotyczą ustrońskiej „Prażakówki”, o której piszą:
– Bożena Kubień, „Prażakówka” w latach 1922-1934; idea – budowa – rozbudowa,
– Lidia Szkaradnik, Z dziejów „Prażakówki” w latach 1934-2000,
– Barbara Nawrot-Żmijewska, „Prażakówka” współcześnie.
Kolejne artykuły to;
– Bożena Kubień, O życiu i działalności zawodowej lekarza Pawła Wacławika – Z ustrońskiego wapiennika pod Kopieńcem do cieszyńskiego szpitala,
– Halina Żelińska, O szewcu z ulicy Ogrodowej i jego córkach,
– Michał Pilch o I Międzynarodowym Zjeździe Pilchów
– Daniel Kadłubiec, Gawęda nazewnicza o Pilchach (i nie tylko),
– Jan Brózda o swoim ojcu Pawle Bróździe – uczestniku i kronikarzu wydarzeń XX wieku,
– Otto Winecki-Windholz z Melbourne, O dawnych sprzętach kuchennych,
– Elżbieta Sikora o związkach Tadeusza Różewicza z Ustroniem,
– Jerzy Marcol o Biblijnym Stowarzyszeniu Misyjnym w Ustroniu,
– Alicja Michałek o Ustrońskim „Alberthammerze”,
– Bożena Kubień o Józefie Cywińskim, dokumentaliście Ustronia drugiej połowy XX stulecia.
W części drugiej spotkania Bożena Kubień – Prezes TMU – zaprosiła wszystkich na multimedialny spacer „Spod Kopieńca do Ustronia dolnego”. Była to prezentacja archiwalnych fotografii naszego miasta z drugiej połowy XX wieku. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem oglądali nie tak odległe, bo jeszcze pamiętane czasy, oraz miejsca ustrońskie dziś już całkiem inaczej wyglądające. Fotografie przedstawiały także mieszkańców Ustronia w tamtych czasach. Rozpoznawano swoich krewnych czy znajomych. Przypomniano sobie, jakie w tamtych czasach noszono ubrania.
Tekst i zdjęcia: Michał Pilch
Odpowiedz