Oddział warszawski PTEw gościł w poniedziałek 16 lutego 2015 r. ks. dr. hab. Sławomira Pawłowskiego, dyrektora Instytutu Ekumenicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i jednocześnie sekretarza Rady Episkopatu Polski do spraw Ekumenizmu. Gość przedstawił prelekcję na temat: „Ruch ekumeniczny w Polsce w ocenie katolika rzymskiego”.
Na wstępie prelegent zwrócił uwagę, że szerzenie idei ekumenicznych w naszym kraju jest trudne z powodu dominującej liczby katolików, z których ogromna większość często nie spotyka w swoim życiu wyznawców prawosławia lub protestantyzmu. Niemniej jednak od 50 lat, tj. od ogłoszenia przez Sobór Watykański II Dekretu o ekumenizmie (1964), we wszystkich katolickich uczelniach są wykłady z zakresu zagadnień ekumenicznych. Także Komisja Mieszana złożona z przedstawicieli Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej (protestanckich, starokatolickich i prawosławnego) oraz Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu ma na swoim koncie wymierne osiągnięcia, jak podpisanie Deklaracji w sprawie wzajemnego uznania ważności chrztu świętego (2000) czy wspólnych apeli dotyczących ochrony stworzenia oraz poszanowania i świętowania niedzieli. Prelegent jednocześnie wyraził ubolewanie, że projekt Deklaracji Kościołów w Polsce „Małżeństwo chrześcijańskie o różnej przynależności wyznaniowej” z 2009 roku utknął w Kurii Rzymskiej, choć jest nadzieja, że po niedawnej interwencji u przebywającego w Polsce kardynała Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, sprawa znajdzie szczęśliwy finał.
Po prelekcji wywiązała się długa i żywa dyskusja. W spotkaniu wzięło udział ok. 40 członków i sympatyków PTEw.
Następne spotkanie w warszawskim PTEw odbędzie się w poniedziałek 16 marca 2015 r. i będzie poświęcone „Życiu i działalności Jana Husa z okazji 600. rocznicy tragicznej śmierci”. Prelekcję przedstawi ks. Tomasz Pieczko, duchowny parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie.
Tekst: Karol Karski, zdjęcia: M. Weremiejewicz
Odpowiedz