Archiwum

Ekumenizm z perspektywy Kościoła Rzymskokatolickiego

17 lutego odbyło się drugie tegoroczne spotkanie katowickiego Oddziału PTEw, którego gościem był duszpasterz Kościoła rzymskokatolickiego, ks. dr Adam Palion, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej i Dialogu Międzyreligijnego w Katowicach oraz delegat biskupa ds. ekumenizmu, także autor pracy Ekumeniczny wymiar posługi biskupiej Herberta Bednorza (2011).

Gościa przedstawiła zebranym prezes Oddziału, prof. Grażyna Szewczyk, a słowami modlitwy duszpasterskiej powitał ks. bp dr Marian Niemiec. Ks. dr A. Palion zaprezentował temat spotkania („Ekumenizm z perspektywy Kościoła Rzymskokatolickiego”) w prelekcji zatytułowanej „Dwie drogi: magisterium Kościoła i życie”, której celem było przedstawienie słuchaczom ekumenicznych inicjatyw Kościoła rzymskokatolickiego w konfrontacji z praktyką współistnienia przedstawicieli różnych wyznań, zwłaszcza na terenie miast górnośląskich czy w obrębie Ziemi Cieszyńskiej.

Prelegent w pierwszej części swego wystąpienia przybliżył słuchaczom sylwetkę biskupa katowickiego Herberta Bednorza (1908-1989) jako prekursora ekumenizmu w Polsce, który począwszy od lat 60. XX w. w swojej posłudze biskupiej starał się szerzyć tolerancję i zrozumienie, zwłaszcza w stosunku do ewangelików śląskich, o czym świadczyło m.in. 15 ekumenicznych listów biskupa adresowanych do ewangelików. Ks. dr Palion, autor opracowania naukowego poświęconego sylwetce bp. Bednorza, zaangażowany również osobiście w ekumeniczny wymiar duszpasterskiej aktywności, z jednej strony zapoznał słuchaczy z dokumentami i postanowieniami Kościoła rzymskokatolickiego o charakterze ekumenicznym (m.in. Dekretem o ekumenizmie z 1964 r., Dekretem w sprawie realizacji zasad dla ekumenizmu z 25 marca 1993 r., czy zadaniami Rady ds. Ekumenizmu), ale także przedstawił „ludzkie”, nie zawsze zgodne z oficjalnymi zaleceniami, podejście w różnych środowiskach do braci „różnych w wierze”.

Gość nie omijał tematów drażliwych, naświetlając m.in. rzymskokatolicki punkt widzenia na kwestię chrztu dzieci małżeństw mieszanych, akcentując, że dokumenty ekumeniczne decyzję o wychowaniu potomstwa powierzają rodzicom, co powinno zostać uszanowane na poziomie różnych wspólnot parafialnych. Jak zaznaczył, trudne tematy różniące Kościoły są faktem, ale podkreślił, że zarówno z oficjalnego punktu widzenia, jak też z własnego doświadczenia w działalności ekumenicznej, ekumenizm powinien zostać potraktowany jako „zadanie”, dążenie by Kościoły w swojej różnorodności szukały możliwości pojednania, zjednoczenia, co zwłaszcza istotne jest dla chrześcijan w obliczu zagrożeń ze strony sekt i innych ruchów parareligijnych. Również korzystając z własnych doświadczeń i przeżyć ks. Adam Palion podkreślał potrzebę organizowania wspólnych ekumenicznych spotkań czy innych przedsięwzięć o takim charakterze, w tym – nabożeństw ekumenicznych oraz innych form współpracy na płaszczyźnie parafialnej, diecezjalnej, szkolnej, akademickiej, co na terenie Śląska często zmierza ku współpracy z ewangelikami.

Po zakończonej prelekcji nastąpiła część dyskusyjna, w której zadawano gościowi liczne pytania, dotyczące sylwetki biskupa Bednorza, nauczania religii oraz bieżących zagadnień istotnych zwłaszcza dla ewangelików śląskich. W końcowej części spotkania ks. dr. A. Palion podzielił się również osobistymi refleksjami dotyczącymi wyboru drogi duszpasterskiej, własnej edukacji teologicznej, także wspominał swoich nauczycieli, w tym ewangelickich duszpasterzy, którzy wpłynęli – jak podkreślił – na jego ekumeniczne patrzenie na wiarę, przywołując: ks. prof. Manfreda Uglorza, ks. bp. Tadeusza Szurmana oraz ks. Jan Grossa. Spotkanie, które niewątpliwie wzbogaciło słuchaczy w zakresie przedstawionej tematyki ekumenicznej, zakończyły podziękowania prof. G. Szewczyk skierowane do gościa oraz modlitwa proboszcza katowickiej parafii ewangelickiej i biskupa M. Niemca.

Aneta Sokół

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>